sobota 27. února 2021 Alexandr

Vepříny v Mimoni jdou k zemi, náklady šplhají do milionů

Město Mimoň začalo s demolicí vepřínů. Zatím není jasné, jak bude zdejší prostor využit. Jednou z variant je vybudování průmyslové zóny. Mimoň zchátralé prostory koupila za 24 milionů a dalších 10 bude stát jejich odstranění.

V Mimoni na Českolipsku bourají zchátralé vepříny, které před více než dvěma lety město za 24 milionů korun koupilo. Město bude kupní cenu splácet do roku 2022. Za demolici nadzemních částí osmi vepřínů a jedné obslužné budovy zaplatí Mimoň dalších zhruba deset milionů korun.

Náklady by se ale měly vrátit díky získanému železu, navíc by měla radnice ještě zhruba 2,5 milionu korun vydělat, řekl starosta Petr Král. Žádné plány na využití areálu zatím radnice nemá, bourají se totiž jen nadzemní části vepřínů. Základy zůstanou, jejich odstranění by bylo příliš drahé. „Zatím to zakonzervujeme, betonové spodky zatím bourat nebudeme, stálo by to dalších nějakých deset milionů korun, do toho investovat nehodláme. Myslím, že ty peníze může město využít ve prospěch občanů,“ doplnil Král.

Radnice podle něj zvažuje, jak areál využít, jednou z možností je nabídnout ho investorům. Zatím bude sloužit k uskladnění nejrůznějšího materiálu. Zemědělský areál určený k chovu prasat, který léta obtěžoval celé město svým zápachem, koupila Mimoň na podzim 2016 v internetové aukci. Za bezmála devítihektarový areál zaplatila 24 milionů korun, vyvolávací cena byla přitom poloviční.

Podnik zkrachovalé společnosti Farma Solany tvoří osm vepřínů s kapacitou až 12.000 prasat, má vlastní vodárnu i rozvodnu elektřiny. Areál leží v Okrouhlické ulici, která je součástí krajské silnice druhé třídy 270.

Město s 6500 obyvateli má nedostatek volných pozemků pro podnikání a i pro některé své aktivity. Devítihektarový areál se měl podle minulého vedení proměnit v průmyslovou zónu, i územní plán města s tím počítá. Přesunout se tam měli podnikatelé, ale také třeba městské zahradnictví, které trpí nedostatkem prostoru. Pozemky zahradnictví by se pak mohly uvolnit pro výstavbu rodinných domů. Král ale nevěří, že se pro areál podaří najít investora. „Je příliš stranou hlavních tahů,“ řekl. Zahradnictví se navíc podle něj přesune do bývalých kasáren.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky vepřín, Mimoň, demolice

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.