pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Po výbuchu na Hamru osm zraněných, dva v kritickém stavu. V nemocnici je i deset záchranářů

, aktualizováno 19. listopadu 2019, 13:51

Osm lidí dnes utrpělo zranění při nečekané chemické reakci při pracovní činnosti v provozovně likvidace nebezpečného odpadu v Hamru na Jezeře. Dva zranění jsou v kritickém stavu. Na pozorování je v liberecké nemocnici deset záchranářů kontaminovaných neznámou látkou, řekl mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. Podle starosty Hamru Milana Dvořáka unikla zřejmě do ovzduší kyselina sírová.

Hasiči evakuovali z areálu devět lidí a doporučují lidem, aby nevětrali, řekla krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková. Starosta Dvořák řekl, že havárie nastala v provozovně společnosti Purum. „Došlo k úniku oblaku pravděpodobně kyseliny sírové," dodal starosta. Vyšetřování havárie převezme policie. „Čekáme, až se udělají veškerá bezpečnostní opatření, pak budeme zjišťovat, co se stalo," uvedla mluvčí policie Ivana Baláková. Ředitel divize firmy Purum David Lhotský zatím neví, co se v jejich areálu stalo. „Teprve se to bude všechno zjišťovat a pak podáme nějaké vysvětlení," řekl. Firma v Hamru zpracovává podle svého webu zejména průmyslový odpad.


Záchranná služba aktivovala traumaplán. „Jednalo se o mimořádnou událost prvního stupně," uvedl Georgiev. Podle něj šlo o velice náročný zásah. „Posádky nám vstoupily do nebezpečné zóny," řekl. Na místě měla záchranná služba dva vrtulníky, posádka libereckého byla kontaminována neznámou látkou, a tak musel přiletět pražský. Na ARO do Liberce a do Prahy přepravili záchranáři dva zraněné v kritickém stavu. „U obou byla nutná resuscitace," uvedl Georgiev. Muž hospitalizovaný v Liberci má popáleniny. „Jeho stav je kritický," řekl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář.

Deset záchranářů na pozorování

Podle Georgieva jeden zraněný utrpěl středně těžké a dalších pět lidí lehké zranění. „Rozvezli jsme je do okolních nemocnic," dodal. Deset záchranářů zasažených neznámou látkou muselo být převezeno do liberecké nemocnice. „Jsou hospitalizovaní k observaci(pozorování) a čeká se na výsledky," dodal. Dekontaminovat bude třeba i dvě sanitky, uvedl.

Hasiči měli na místě čtyři jednotky, zasahovali v chemických oblecích. O neštěstí se dozvěděli zhruba v 10:00. Podle mluvčí hasičů se stalo při míchání nebezpečných látek v kombinaci s vodou. „Zatím nevíme, o jaké látky šlo," uvedla Hložková. Při nečekané chemické reakci vznikl i menší požár kabelů, který ale podle mluvčí hasiči uhasili. Na místo přijela chemická laboratoř z Kamenice, aby odebrala vzorky.

Starosta řekl, že místní varovali rozhlasem a po obci jezdila i městská policie. „Doporučujeme lidem, aby nevětrali a zbytečně nevycházeli ven," dodal Dvořák.

Autoři | Foto HZS LK

Štítky neštěstí, zranění, Hamr na Jezeře, výbuch, hzs lk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.