pátek 5. června 2020 Dobroslav

Jak se v Libereckém kraji těžil uran. V suterénu muzea vzniká uranový důl

Po druhé světové válce se v okolí Stráže pod Ralskem těžil uran. Těžba ovlivnila obyvatelstvo i krajinu. Expozici o tomto období nyní připravuje českolipské Vlastivědné muzeum. A bude to expozice interaktivní, návštěvníci se dostanou do uranového dolu.

Expozice bude vytvořena tak, že návštěvník vstoupí do uranového dolu. Hlavní prvky tvoří čtyři kolejiště, ocelová oblouková výztuž a dřevěné důlní výztuže, do kterých budou zabudovány atypické vitríny. Na jednu z výdřev pak pracovníci muzea vytvořili vestavbu imitace sypného komínu.

Muzeum pro výstavu zakoupilo celou řadu exponátů zaniklých Uranových dolů Hamr. V muzeu už je například na kolejnicích důlní vozík a k vidění bude i to, co se na Českolipsku těžilo - nerosty z různých uranových ložisek v Česku.

Rozsah dolů na Českolipsku přiblíží také 3D mapa, která přiblíží, jak vypadaly areály Uranových dolů Hamr včetně jednotlivých šachet, které označí LED diody. Na tu kraj přispěl čtvrt milionem korun.

„Viditelné boční hrany modelu budou také tematicky osázeny grafickými prvky. Jednu stranu bude tvořit kontaktní stěna složená z hornin geologického profilu dle rozdělení na turonský a cenomanský horizont. Druhá hrana bude opatřena grafikou profilů veškerých šachet,“ doplnil Petr Mužák z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Vlastivědné muzem ČL

Štítky uran, uranové doly, výstava, muzeum česká lípa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.