úterý 28. září 2021 Václav

Dnes startuje festival Lípa Musica. První koncert bude poctou Dvořákovi

Dnešní zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku Mezinárodního festivalu Lípa Musica v libereckém divadle F.X. Šaldy bude poctou české hudbě a jejímu velikánovi Antonínu Dvořákovi, od jehož narození uplynulo ve středu 180 let.

V Koncertu pro Liberecký kraj se představí violoncellistka Michaela Fukačová, kterou v programu Dvořák Gala doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Na koncert ještě v předprodeji zbývají poslední lístky.

Hvězdou zahajovacího koncertu jubilejního ročníku festivalu měl být původně mexický tenor Ramón Vargas, kvůli koronaviru a obavám z případných omezení ale organizátoři i letos vsadili hlavně na domácí hudebníky. Chtěli se tak vyhnout změnám v programu, které provázely celý loňský ročník. „Velké zahraniční hvězdy, které táhnou na všech světových pódiích, ty si necháváme na klidnější dobu, Předjednané zahraniční projekty uvidí návštěvníci v příštích letech, až to situace dovolí," řekl ředitel festivalu Martin Prokeš.

Vystoupí hudebníci z Německa i Ruska

V programu se ale představí také například němečtí pištci Capelly de la Torre nebo rusko-izraelský pianista Boris Giltburg a festival se po roce vrací i do Německa. Loni museli organizátoři kvůli covidovým opatřením koncerty za hranicemi zrušit. Letos pokračuje česko-německá spolupráce třemi koncerty v Německu, a to v tradičních lokalitách Oybině, Großschönau a Žitavě. „Na české straně festival nově zavítá do Lomnice nad Popelkou, Horní Police a teplického Zahradního domu a po delším čase se festival vrací do Hrádku nad Nisou," doplnila mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

Festival Lípa Musica začínal v roce 2000 jako přehlídka duchovní hudby s pěti koncerty, postupně se rozšířil i do sousedních regionů. Letos nabídne dvě desítky koncertů a doprovodných programů včetně mistrovských kurzů a osmého ročníku pěvecké soutěže Lípa Cantantes na 16 místech Libereckého a Ústeckého kraje i saského pohraničí. Uměleckým garantem jubilejního ročníku se stal jeden z nejvýznamnějších komorních souborů současnosti – Pavel Haas Quartet, který se představí hned ve třech festivalových projektech.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Lípa Musica

Štítky hudba, festival, Lípa Musica

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.