Počasí dnes21 °C, zítra26 °C
Pondělí 17. června 2024  |  Svátek má Adolf
Bez reklam

Zaniklá obec Holičky v Ralsku ožije festivalem přírodního umění

Tradiční festival přírodního umění Proměny přichystal Geopark Ralsko v jedné ze zaniklých obcí bývalého vojenského prostoru. V sobotu 25. května nakrátko ožije zaniklá obec Holičky u Osečné.

O Holičkách

Obec Holičky, (Hultschken). Dochované zmínky o osídlení jsou z počátku 16. století. Název Holičky mohl být německého i českého původu. Německé slovo Holzung znamená "mícení lesa", český výraz holina je popisem pro planinu vzniklou vykácením lesa. V obci žili převážně horníci, v okolí se těžila železná ruda. Dochované záznamy uvádějí také košíkáře a bednáře.

Obec měla dvě hospody a od roku 1875 školu. Postupně přibývalo obyvatelstvo, k roku 1678 se uvádí jen 8 selských usedlostí a 4 domky, v roce 1848 obec čítá již 27 domů a na konci 19 století 40 domů a 200 obyvatel. Ze staveb nebylo dochováno nic, pouze v některých místech jsou patrné základy budov. Do skal na úpatí Vápenného vrchu jsou vytesány skalní světničky. Ty dříve sloužily jako obydlí, později jako sklepy. Při hlavní silnici je dobře viditelná ve skále zbudovaná kovárna, využívaná ještě ve 20. letech minulého století. Posledním kovářem byl Franz Pruschek. Další viditelné vytesané sklepy, patřili i k hostinci Felsenkeller.

Festival spojuje land art, tedy umění v přírodě s divadlem a uměním performance pod širým nebem. V místech, kde stávala obec, se již od začátku tohoto týdne schází umělci v Česka i sousedního Saska a tvoří.

Prostředí zaniklé obce Holičky se svými sklepy a starou kovárnou má až neuvěřitelnou atmosféru a pro umělce je nesmírně inspirativní. Když se sem během jednoho festivalového dne vrátí život, je to jako když se místo kouzlem probouzí ze spánku,“ vysvětluje Lenka Mrázová, ředitelka Geoparku Ralsko.

Hlavním tématem, který bude prolínat celý festival, jsou stromy – svědci života, kterých v bývalých obcích již moc nezbývá. Budov v bývalém vojenském prostoru mnoho nezbylo, avšak stromy rostou a mnohdy pamatují celá staletí událostí.

Land-artem i performací se tentokrát bude prolínat nosné téma Stromy vyprávějí. Neboť v našem prostoru s pohnutou a zajímavou historií by určitě měli na co vzpomínat a co vyprávět. A umělci jim na festivalu umožní promluvit,“ vysvětluje Mrázová.

Téma stromů se bude zrcadlit i v bohatém doprovodném programu festivalu, ve kterém se prolínají řemesla, výtvarné dílny s divadlem a hudbou. Lákadlem letošního programu jistě budou hned dvě přestavení oblíbeného divadelního souboru Buchty a loutky pro děti i pro dospělé. Program je naplánovaný až do večerních hodin a jeho součástí bude i světelná performance. Další novinkou bude večerní workshop Netopýří stezka, program pro rodiny s dětmi, při kterém mohou zájemci, pod vedením ochránců přírody, sledovat netopýry pomocí echolokátorů.

Cílem festivalu je oživení nevyužívaných míst a poukázání na nejrůznější zapomenuté historické souvislosti.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Geopark Ralsko

Štítky festival, bývalý vojenský prostor Ralsko, zaniklá obec, Holičky, Geopark Ralsko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zaniklá obec Holičky v Ralsku ožije festivalem přírodního umění  |  Českolipsko  |  Z kraje  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.