Aktuálně

S vystavováním je konec. Lebka sv. Zdislavy bude vystavena už jen při sobotní pouti, pak bude uschována více...

Nehoda na kruhovém objezdu v Liberci. Řidič srazil cyklistu a ujel více...

V Lázních Libverda po dvou letech skončila výstavba repliky kolonády více...

Policisty upozornil odhozeným nedopalkem. Otec vezl dvouletou dcerku bez autosedačky více...

Okrskář roku je z Nového Města pod Smrkem. Bodovala i policistka, jež zabránila znásilnění dítěte více...

Do Zákup se po více než 100 letech vrátily historické kočáry, k vidění jsou ode dneška

Autoři | Foto Národní památkový ústav

Třináct mimořádně cenných vozů ze sbírek Národního technického muzea (NTM) představuje nová expozice v obnoveném jižním křídle hospodářského dvora státního zámku v Zákupech. K vidění jsou ode dneška a návštěvníci uvidí například kupé císaře Ferdinanda I. Dobrotivého, výletní kočár typu Victoria patřící vnučce kancléře Metternicha nebo vzácné anglické městské taxi Hansom Cab. Expozice je výsledkem společného úsilí Národního památkového ústavu (NPÚ) a Národního technického muzea.

Vedle kupé rakouského císaře Ferdinanda I., ve kterém po své abdikaci v roce 1848 jezdil po Praze, představí nová expozice další vzácné kočáry, například i sportovní nebo venkovské. „Jedná se o výběr ze sbírky Národního technického muzea, která patří k nejvýznamnějším souborům historických kočárů a koněspřežných dopravních prostředků v České republice. Zároveň vrací malé barokní konírně v Zákupech její původní funkci, návštěvníci vzácné vozy uvidí v autentickém historickém prostředí,“ uvádí mluvčí NPÚ Lucie Bidlasová.

V 19. století totiž tyto prostory skutečně sloužily jako kočárovna. „Vozy sem přijížděly velkými vraty, která byla do objektu tehdy nově proražena pro potřeby císařského dvora Ferdinanda Dobrotivého a jeho doprovodu. Jsem ráda, že díky spolupráci s Národním technickým muzeem můžeme návštěvníkům představit vzácné historické vozy a současně novou instalací oživit nedávno obnovené prostory tohoto mimořádně cenného historického areálu,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

„Velmi mě těší, že Národní technické muzeum mohlo přispět k obohacení prohlídkových okruhů na státním zámku v Zákupech a v obnoveném jižním křídle unikátního hospodářského dvora vytvořit novou expozici historických kočárů ze svých sbírek. Mezi vystavenými kočáry vyniká kupé rakouského císaře Ferdinanda I. Dobrotivého, v němž se přepravoval po své abdikaci v roce 1848 během dlouholetého pobytu v Praze, a nyní bude k vidění na jeho někdejším letním sídle. Expozice kočárů na zámku v Zákupech je dokladem dlouhodobé spolupráce mezi Národním technickým muzeem a Národním památkovým ústavem,“ podotkl generální ředitel NTM Karel Ksandr.

„Národní technické muzeum má ve svých sbírkách přes čtyřicet historických koněspřežných dopravních prostředků, mezi něž patří kočáry, dostavníky a saně. Jde o jedinečný soubor vozů, který se nejen počtem, ale i významem řadí mezi nejcennější hipomobilní kolekce v České republice. V zámecké kočárovně v Zákupech je nyní představeno třináct z nich. Jsou to kočáry známých osobností ze šlechtického i panovnického prostředí, vozy městské, venkovské a také dva sportovní. Impozantní prostory zákupské kočárovny a sousedící rozsáhlé konírny určitě stojí za návštěvu,“ dodal kurátor NTM Martin Jahoda.

Kočáry jako součást prohlídkového okruhu Barokní konírna

„Novou expozici lze navštívit v rámci prohlídkového okruhu Barokní konírna, je to okruh bez průvodce a návštěvníkům je zpřístupněn vždy od úterý do neděle, o státních svátcích či o hlavních prázdninách i v pondělí. Tento režim trvá do 1. listopadu, kdy přecházíme na zimní provoz a veřejnosti nabízíme prohlídky zámeckého Zimního okruhu, konírnu otevíráme pouze pro vánoční trhy a podobné akce,“ upřesňuje zákupský kastelán Vladimír Tregl.

Kočár vnučky kancléře Metternicha i anglické taxi

Součástí nové expozice jsou i kočáry známých osobností ze šlechtického i panovnického prostředí. „Kromě již zmiňovaného kupé rakouského císaře Ferdinanda I. Dobrotivého, jímž se přepravoval během mnohaletého pobytu v Praze po své abdikaci, jde o výletní kočár typu Victoria patřící vnučce rakouského kancléře Metternicha, Pavlíně Klementině, kněžně z rodu Metternich-Sándor. Ta byla nejen důvěrnicí manželky francouzského císaře Napoleona III. a módní ikonou své doby, ale i podporovatelkou Bedřicha Smetany. Z městských kočárů zaujme anglické taxi Hansom–Cab, které je pravděpodobně jediné dochované na našem území. Cenné jsou rovněž dva kočáry typu Landauer, které se vyznačovaly dvojdílnou sklopnou střechou, jež se hodila do každého počasí. V českých zemích se jich dochoval jen malý počet, jednak proto, že jejich zakoupení bylo tehdy finančně náročné, jednak kvůli tomu, že po sametové revoluci si je odváželi noví majitelé ze západní Evropy právě kvůli jejich univerzálnosti,“ podotýká mluvčí NPÚ. V expozici pak návštěvníci naleznou i kočáry městské, venkovské a dva sportovní.

Hodnocení článku

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky výstava, kočáry, historie, Zákupy, Národní památkový ústav, Národní technické muzeum

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.