Čt 13. 8. 2026Alena
Společnost

Letohrádek u Vodního hradu v Lípě čeká rekonstrukce. Bude v něm muzeum

Luboš Vrabec2 minuty čtení5. 8. 2026, 18:34
Letohrádek u Vodního hradu v Lípě čeká rekonstrukce. Bude v něm muzeum
Letohrádek u Vodního hradu v Lípě čeká rekonstrukce. Bude v něm muzeum · Foto: Liberecký kraj

Liberecký kraj v České Lípě zahájil rekonstrukci renesančního letohrádku Červený dům a přilehlých objektů v sousedství Vodního hradu. Práce vyjdou na více než 77 milionů a potrvají do příštího roku. Poté zde vzniknou nové expozice Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě.

„Česká Lípa získá díky této revitalizaci důstojné zázemí pro prezentaci svých sbírek a návštěvníci moderní prostor s novými expozicemi,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro LK).

Rekonstruovat se bude renesanční letohrádek Červený dům a dva přilehlé objekty v sousedství Vodního hradu. Stavba zajistí nové vnitřní dispozice, přípojku vody, teplovodu i systém hospodaření s dešťovou vodou. Součástí projektu je také citlivá obnova objektů s důrazem na zachování jejich historické hodnoty. Město Česká Lípa bude financovat úpravu prostoru před Červeným domem.

Dou soutěže dorazily dvě nabídky, jedna ale podle kraje nesplnila podmínky, rekonstrukci tak provede společnost CL-EVANS za 77,2 milionu korun. „Po rekonstrukci střechy augustiniánského kláštera, hlavní budovy Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, před jedenácti lety, nyní zahajujeme celkovou rekonstrukci letohrádku Červený dům a přilehlých objektů, kde vznikne nová expozice muzea a odborné zázemí a depozitář. Stavba by měla být dokončena v roce 2027,“ uvedl Tomáš Kafka, ředitel společnosti CL-EVANS.

Nová pobočka Vlastivědného muzea a galerie nabídne návštěvníkům atraktivní expozice věnované historii rodu Berků, proměnám Vodního hradu i tradici potiskování textilu v České Lípě. „Vzniknou také moderní dílny pro preparaci a konzervaci muzejních sbírek, které doplní virtuální prohlídky, a nové depozitáře zajistí jejich dlouhodobou ochranu. Muzeum získá kvalitní zázemí pro svou práci i atraktivnější prostředí pro návštěvníky,“ doplnila náměstkyně hejtmana pro resort kultury a cestovního ruchu Květa Vinklátová (Starostové pro LK).

Jak hodnotíte tento článek?

Mohlo by vás zajímat

Více článků →
Fotbalisté Jablonce zdolali RFS i v odvetě a prošli do play off Konferenční ligyFotbal

Fotbalisté Jablonce zdolali RFS i v odvetě a prošli do play off Konferenční ligy

Fotbalisté Jablonce v odvetě 3. předkola Konferenční ligy zvítězili v Rize nad RFS 2:1 a stvrdili postup do závěrečného play off o hlavní fázi soutěže. Úvodní domácí duel Severočeši před týdnem vyhráli 2:0.

Počty porodů nerozhodují o kvalitě péčeZdraví

Počty porodů nerozhodují o kvalitě péče

O kvalitě porodnice nerozhoduje jen počet porodů. Stejně důležité jsou zkušenosti zdravotnického týmu, dostupnost péče, bezpečnost a moderní vybavení. Porodnice v Jilemnici ukazuje, že i regionální pracoviště může nabídnout špičkovou medicínu, individuální přístup a zázemí, ve kterém se rodičky cítí bezpečně. 

Přihlášení uživatele

nebo
G Pokračovat přes Google Pokračovat přes Apple Pokračovat přes Facebook