Aktuálně

Čeká nás zatažený víkend s přeháňkami. Teploty půjdou nahoru více...

Policie zná příčinu diskotéky na Bílém Kameni. Šlo o závadu na mrazícím zařízení více...

Asfaltové hřiště na Králově Háji čeká proměna. Nadchnout má děti i jejich dozor více...

Prales na Ještědu se rozroste o 4,5 hektaru. Spolek vyjde výkup na milion více...

Pohotovosti převezmou zdravotní pojišťovny. O všechny v kraji ale nestojí více...

Bývalé oční sanatorium v Machníně koupí Liberec za necelé tři miliony

Autoři | Foto Město Liberec

Liberec koupí zchátralý zámeček ve čtvrti Machnín, který mu před 20 lety patřil a v němž bývala vyhlášená dětská oční léčebna. Zaplatí za něj a další dvě budovy 2,8 milionu korun. Transakci dnes schválilo jednohlasně liberecké zastupitelstvo, i když cena je dvakrát vyšší, než za jakou ji chtělo koupit. Hlavní motivací k jejich souhlasu však bylo, že radnice se stane výhradním vlastníkem celého areálu.

„Město vlastní 30 tisíc metrů okolních pozemků, a to že v srdci těch pozemků by byl majetek někoho třetího, ty naše pozemky zásadním způsobem znehodnocuje," uvedl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj). V plánu je podle něj nabídnout ucelený areál k prodeji nebo ke směně. „Jak to bude pro město výhodné," dodal.

Dezolátní stav

Zámeček na okraji města byl kdysi honosným sídlem zasazeným do udržovaného lesoparku, dnes je v dezolátním stavu a dlouhodobě do něj zatéká. Jako rodinné sídlo si ho zřejmě nechal postavit roku 1882 továrník Adolf Schwab, politik a majitel textilky. Podle jiného zdroje ale šlo o sídlo továrníka Kleinerta z počátku 20. století. Po znárodnění za minulého režimu tam bylo vyhlášené oční sanatorium, do kterého se jezdily léčit děti s očními vadami z celé země.


Město prodalo zámeček společně s domkem správce a strážní věží na ploše bezmála 500 metrů čtverečních pod tržní cenou za 1,4 milionu korun v roce 1999. Nižší cena byla podmíněna veřejně prospěšným účelem. Domy získala tehdy společnost patřící několika libereckým lékařům, kteří se zavázali vybudovaním moderního sanatoria, což se ale nestalo. Město kvůli porušení podmínek převodu začalo o navrácení zámečku usilovat poprvé zhruba před deseti lety. Jednání ale zhatilo úmrtí jednoho z akcionářů společnosti Sanatorium Machnín a nevypořádané dědické řízení.

Předkupní právo podle likvidátora zaniklo

Firma skončila v likvidaci a město u likvidátora neuspělo s požadavkem na vrácení zámečku městu za původní cenu 1,4 milionu. Podle likvidátora předkupní právo pro město zaniklo. Radnice se rozhodla preferovat dohodu před soudním sporem. Před deseti lety se zámeček objevil v nabídce jedné realitní kanceláře s cenou 19 milionů korun, nyní je z něj ruina. „Stav objektu je velmi nelichotivý. Jediné, co má nějakou reálnou hodnotu, je domek na vstupní bráně, který je obýván nájemníky," uvedl již dříve Šolc.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky machnín, sanatorium, radnice, Liberec, Liberec XXXIII-Machnín, pozemek, Jiří Šolc, Starostové pro Liberecký kraj, Adolf Schwab

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.