sobota 22. února 2020 Petr

Epidemie trvá, nejhůř jsou na tom předškoláci

V Libereckém kraji se za týden o 12 procent snížil počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest. Chřipková epidemie ale trvá. Nemocnost je nad epidemickým prahem, na 100.000 obyvatel je 1735 případů. Nejvyšší nemocnost je mezi malými dětmi do pěti let věku. V tiskové zprávě o tom dnes informovala

„I nadále doporučujeme zdravotnickým zařízením a zařízením sociálních služeb omezit návštěvy u pacientů nebo klientů, u kterých by mohlo dojít v případě infekce chřipkou k závažnému průběhu," mluvčí Krajské hygienické stanice v Liberci Zuzana Balašová. Částečný nebo úplný zákaz návštěv platí s výjimkou Jablonce pro všechny páteřní nemocnice v kraji - pro Liberec, Turnov, Semily, Jilemnici a Českou Lípu. Na Jablonecku je nemocnost v kraji nejnižší a je pod epidemickým prahem, na 100 tisíc obyvatel tam je 1468 nemocných.

V tomto týdnu bylo laboratorně potvrzeno 25 případů chřipky. Od začátku chřipkové sezony 2019/2020, tedy září 2019, zaznamenali hygienici 118 případů chřipky. Z toho ve 115 šlo o vir chřipky typu A. „V šesti případech laboratorně potvrzené chřipky byl průběh onemocnění závažný, ve třech z těchto případů došlo k úmrtí," uvedla Balašová.

K předcházení onemocnění doporučují hygienici dodržovat obecné zásady osobní hygieny - zejména časté mytí rukou. „V případě respiračního onemocnění doporučujeme dále dodržovat takzvanou respirační etiketu, to je zakrývat si nos a ústa kapesníkem při kašli či kýchání," dodala Balašová. Hygienici považují za vhodnější používat jednorázové kapesníky, které je nutné po použití odhazovat do odpadu.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky zdraví, chřipka, Liberecký kraj, epidemie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.