středa 23. června 2021 Zdeňka

Z chátrající haly vybudovali místo pro setkávání lidí. Získali za to cenu Karla Hubáčka

PR článek

Stavba DOK Nordbeans poblíž libereckého vlakového nádraží se stala absolutním vítězem Ceny Karla Hubáčka. Uspěla tak mezi mnoha architektonickými projekty z celého Libereckého kraje, které byly do letošního ročníku této tradiční soutěže přihlášené. Odborná porota v případě DOKu ocenila zejména kvalitní architektonické řešení brownfieldu.

Pozornost odborné i laické poroty se tentokrát upřela ke stavbám pro veřejnost. Zatímco lidé se v hlasování zaměřili především na společenský význam projektu, odborná porota posuzovala architektonická kritéria. Přidanou hodnotou absolutního vítěze, kavárny a pražírny DOK Nordbeans, bylo využití chátrajícího objektu. S veřejností se odborníci shodli na ocenění pro nový pavilon Mateřské školky v Mníšku. Cenu poroty si odnesla Kotelna na biomasu Andělská hora jako zvláštní ocenění za záchranu architektonického dědictví.

„Vítězství smělého projektu DOK Nordbeans je dalším důkazem, že v našem kraji se kvalitní architektuře daří. V minulosti tento fakt potvrdilo například vítězství rekonstrukce a dostavby sídla firmy LASVIT v Novém Boru či první místo novátorsky pojaté školky ve Vratislavicích nad Nisou. Jsem rád, že i přes komplikovanou situaci ohledně koronavirové pandemie se i tento rok sešlo úctyhodné množství přihlášených staveb. Porota měla při svém výběru skutečně nelehkou práci,“ řekl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. 

Radost z odvedené práce a výsledku společného snažení má i stavitel. „Jsme rádi, že jsme měli odvahu pokračovat ve stavebním záměru i v nejisté době. Tým investora, architektů a zhotovitele díky tomu táhl doslova za jeden provaz. Na výsledek to mělo opravdu pozitivní vliv. Také nás moc potěšilo, jak díky našim hostům ožilo celé okolí stavby,“ dodává stavitel Martin Kozel z vítězné firmy Nordbeans.  

Svého favorita měl také hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Nejvíce ho zaujala přístavba ve tvaru skleněného broušeného krystalu Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. „Těší mě, že se Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou může pyšnit největší veřejnou sbírkou vánočních ozdob na světě. Cenu hejtmana v Soutěži Karla Hubáčka jsem se rozhodl udělit právě jemu, a to za komplexní a novátorské řešení přístavby budovy a přilehlého parku. Chtěl bych autorům poděkovat za odvážnou a úspěšnou propagaci sklářské tematiky prostřednictvím originálního architektonického řešení. Přístavba ve tvaru skleněného broušeného drahokamu navíc elegantně odkazuje na sklářskou a bižuterní tradici města,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Vítězové obdrželi autorskou cenu, skleněnou vodováhu, kterou pro Soutěž Karla Hubáčka vytvořil v roce 2019 student umělecké sklářské školy v Železném Brodě Roman Mareš. Sadou stříbrných mincí s motivem baziliky sv. Petra ve Vatikánu pak vítěze obdaroval partner soutěže Česká mincovna.

Seznam výherců:

hlavní cena – CENA KARLA HUBÁČKA (absolutní vítěz)
výherce = DOK Nordbeans

CENA HEJTMANA
výherce = Přístavba Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou

kategorie STAVBY PRO BYDLENÍ
1. místo – Špejchar – rekonstrukce a přestavba na bydlení

kategorie STAVBY PRO VEŘEJNOST
1. místo – Vyhlídka Špička

kategorie CENA VEŘEJNOSTI
1. místo – Pavilon mateřské školy v Mníšku se zavěšenými didaktickými prvky

CENA POROTY
výherce = Kotelna na biomasu Andělská hora

Organizátorem letošního ročníku soutěže je Agentura regionálního rozvoje s. r. o. Partnerem soutěže byly Liberecký kraj, Technická univerzita v Liberci, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Česká mincovna, a.s., Svaz podnikatelů ve stavebnictví, Český svaz stavebních inženýrů, statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou a města Semily a Turnov. Letos se přihlásilo celkem 29 projektů. Bližší informace o soutěži i o přihlášených stavbách je možno zhlédnout tady.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Stavba roku LK

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Štítky dok, dok nordbeans, liberec, stavba roku

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.