středa 20. října 2021 Vendelín

Moje první židovské Vánoce. Šaldovo divadlo uvede novou hru z pera Hadar Galronové

Liberecké Šaldovo divadlo uvede hru Moje první židovské Vánoce, kterou pro něj napsala uznávaná židovská autorka Hadar Galronová. U nás je známá zejména její hra Mikve.

Premiéru bude mít nové představení o hledání identity tento pátek na velké scéně libereckého divadla. „Je to projekt, který přesahuje hranice Libereckého kraje, hranice České republiky a dokonce bych řekl, že přesahuje i hranice Evropy, protože se stalo poprvé v dějinách českého divadla, kdy izraelská autorka napsala hru přímo pro české divadlo," řekl novinářům dramaturg libereckého divadla Jiří Janků.

V inscenaci Moje první židovské Vánoce se představí Michaela Lohniská, Markéta Tallerová, Štěpánka Prýmková, Martin Polách, Zdeněk Kupka, Václav Helšus, Karolína Baranová, Barbora Bezáková, Ondřej Kolín, Štěpán Mašík a Jan Peřina.

Velká premiéra je to i pro izraelskou dramatičku. „Pro mě je to poprvé, co píšu hru, která je z prostředí země, kde jsem nevyrostla, ale z prostředí země, kterou znám jen několik let. A je to také příběh ze země, kterou mám ráda a kde se cítím jako doma," řekla dnes novinářům Galronová. Snažila se zmapovat současné problémy v české židovské komunitě, ale i pohled nevěřících Čechů na židovské etnikum.

Základem hry jsou rozhovory

Hra vznikla na základě rozhovorů se 40 lidmi. Nezabývá se přímo tématem holocaustu, ale spíše tím, jak se události spojené s II. světovou válkou promítají do druhé či třetí generace Židů žijících v Česku. A co může v běžné české rodině způsobit konfrontace s jejich židovskými kořeny. „Ve zdánlivě normální české rodině může způsobit velkou rozbušku. A o tom je naše hra. Jak informace, po mnoho desítek let skrývaná, o původu nějaké rodiny, když se položí na stůl, co to v té rodině způsobí," řekl režisér inscenace Petr Svojtka. Nastolené téma podle něj otevírá otázku identity obecně, i české v libereckém regionu, dříve spíše německém. „Byla tady historicky entita česká, entita německá, entita židovská a vlastně po II. světové válce jako by ty dvě vymizely. A kdo my tedy jsme, my Češi?," ptá se Svojtka.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Divadlo F. X. Šaldy

Štítky divadlo, premiéra, Liberec, činohra

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.