úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Liberecké nemocnici chybí personál. Hledá desítky brigádníků

Kvůli péči o covidové pacienty chybí Krajské nemocnici v Liberci desítky pracovníků. Hledá proto brigádníky na dlouhodobou výpomoc pro lůžková oddělní. Informoval o tom mluvčí nemocnice Václav Řičář.

„Potřebujeme pomoc na lůžkách, našemu personálu dochází síly a není kde brát. Není to tak, že by se nemocnice zastavila a věnovala jen covidovým pacientům, ale funguje nadále i pro ostatní pacienty a není možné vzít lidi z jiných oddělení," řekl mluvčí. Nemocnice hledá fyzicky zdatné brigádníky na dlouhodobou výpomoc do dvanáctihodinových denních i nočních směn.

Výpomoc je placená, podmínkou je ale očkování

„Výpomoc je placená, nutností je očkování proti žloutence typu B a proti nemoci covid-19. Zkušenosti ze zdravotnictví nejsou nutné," uvedl mluvčí nemocnice. Zatím se podle něj přihlásila jedna studentka. "I za to jsme ohromně vděční a možná to je také jeden ze signálů toho, že nemocnice je na tom personálně a kapacitně špatně a potřebujeme pomoc," dodal Řičář.

Liberecká nemocnice má na lůžkách aktuálně 64 pacientů s covidem, což je zhruba polovina všech hospitalizovaných s covidem v kraji a asi čtyřikrát více než na začátku měsíce. Nárůst počtu covidových pacientů ovlivňuje i plánované výkony. „U operací, které se promítají do pobytu pacientů na jednotce intenzivní péče, který je delší než nějaká bezprostřední kontrola zdravotního stavu po operaci, tak tento typ operací plánujeme obezřetně, abychom si ta intenzivní lůžka nezasekali," řekl Řičář.

Najít pomoc a dobrovolníky pro libereckou nemocnici se snaží i Oblastí spolek Liberec Českého červeného kříže. Ten nabízí zprostředkování pomoci i kurz ošetřovatelství, kde se lidé naučí základní hygienickou péči o pacienta nebo manipulaci s lůžkem či zásady podávání stravy a pitného režimu.

Nemocnost personálu KNL je podle něj nyní zatím nižší než při dřívějších vlnách epidemie koronaviru. „Tím, že je vysoká proočkovanost, tak nemáme tolik nemocných. Osciluje to mezi deseti až 20," uvedl Řičář. Očkovány jsou zhruba tři čtvrtiny pracovníků KNL, která v nemocnicích v Liberci, Turnově a Frýdlantu zaměstnává skoro 3000 lidí.

„Očkování je nepochybně cesta k tomu, aby průběh nemoci covid byl mírnější, než když je pacient neočkovaný. My samozřejmě bychom byli rádi, když by i náš personál byl nemocný kratší dobu a průběh nemoci byl mírnější," řekl Řičář. Podle něj ale v KNL nevládne shoda na tom, aby očkování bylo povinné, jak to zvažuje vláda. „Věříme, že ti, kteří se chtěli očkovat, se dávno očkovali, a ti, kteří se nechtěli očkovat nebo pro to mají rozumné důvody, tak ty důvody ani to přesvědčení asi úplně nezměníme," dodal.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Vít Hassan

Štítky nemocnice, koronavirus, Liberec

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.