úterý 27. července 2021 Věroslav

Skončila rekonstrukce silnice na Cimbál u Semil. Náklady přesáhly 126 milionů

Po dlouhých měsících skončila náročná oprava silnice z Podbozkova do Cimbálu, kterou turisté využívají k cestě do Bozkovských jeskyní. Celkové náklady překročily 126 milionů korun.

Tento úsek silnice je klikatý a vede komplikovaným terénem, bylo proto třeba zajistit sjíždějící strmé svahy pod silnicí i nad ní, řekl u příležitosti otevření silnice náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Krajská silnice 288 v úseku Podbozkov - Cimbál je hlavní přístupovou komunikací ze Semil pro obce Bozkov a Jesenný. Zároveň tvoří alternativu k silnici ze Semil do Železného Brodu. Rekonstrukci dvoukilometrového úseku financoval Liberecký kraj. Podle Svitáka byla obtížná i proto, že silnice má řadu propustků a opěrných zdí, které potřebovaly opravu. Na projekt získal Liberecký kraj dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

U stavby kraj poprvé použil Žlutou knihu

Podmínkou dotace bylo podle hejtmanova náměstka vypsání výběrového řízení podle takzvané Žluté knihy FIDIC (FIDIC the Yellow Book) formou „Vyprojektuj a postav". Podobný systém, kdy dodavatel zajistí projektovou dokumentaci i realizaci, do té doby používal kraj jen u demolic v Ralsku, u stavby silnic šlo o pilotní projekt. „Tento systém se používá u technicky složitých rekonstrukcí. Tam, kde v průběhu stavby dochází k nějakým změnám, umožňuje rychle reagovat," řekl Sviták.

Práce na silnici začaly loni na jaře, v zimním období se zastavily a znovu se dělníci na úsek vrátili letos na jaře. Původní odhad nákladů přesáhl 138 milionů korun bez DPH, díky soutěži se ale cena výrazně snížila. Ušetřené peníze z dotace využil Liberecký kraj k přestavbě nepřehledné křižovatky Ostrý roh v Jablonci nad Nisou na kruhový objezd. Zatímco křižovatka už je od loňského 21. října hotová, práce na silnici z Podbozkova do Cimbálu skončila až teď.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky silnice, stavby, Liberecký, Semilsko, Cimbál, rekonstrukce

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.