Počasí dnes6 °C, zítra7 °C
Středa 21. února 2024  |  Svátek má Lenka
Bez reklam

Krajské stádo krav má nového majitele. Školní statek postupně utlumí činnost

Základní stádo krav pocházející ze školního statku ve Frýdlantu, které prodával Liberecký kraj v elektronické aukci, má nového majitele. Skot se podařilo prodat společně s pachtem zemědělských pozemků. Současně bude kraj utlumovat činnost statku.

Školní statek Frýdlant vznikl jako nově zřízená příspěvková organizace k 1. únoru 2021 a zahájil svoji činnost k 1. září téhož roku. Měl poskytovat zázemí pro Střední školu hospodářskou a lesnickou ve Frýdlantu, a to zejména pro praktickou výuku. Prostory jsou dlouhodobě v nevyhovujícím stavu a škola by měla v budoucnu problém statek dále rozvíjet. Navíc by neobdržela kladná stanoviska příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví a stavebního úřadu,“ popsal náměstek hejtmana pro resort školství Jiří Čeřovský (ODS).

Areál Školního statku Frýdlant je rozsáhlý a škola pro zajištění své praxe nepotřebuje takové množství pozemků, objektů ani hospodářských zvířat. „Škola navíc praktické vyučování ve velké míře zajišťuje u smluvních subjektů. Vybudováním zázemí pro zemědělské a lesnické obory by byl areál školního statku pro další fungování školy zbytný,“ doplnil Čeřovský.

Základní stádo krav koupila společnost EKO Farma Supí vrch, s.r.o. z Višňové za nabídkovou cenu 3.530.258 korun.

Do 31. prosince 2023 bude Školní statek Frýdlant nadále hospodařit. „Poté činnost statku utlumíme, bude de facto fungovat jako prázdná instituce. Současný odprodej nadbytečného dobytka je prvním krokem k tomuto záměru,“ podotkl Čeřovský.

Je potřeba říci, že pozemky neprodáváme, kraj si je chce dlouhodobě ponechat, protože se nechce zbavovat zemědělské půdy v okolí školního statku,“ uvedl hejtman Martin Půta (Starostové pro LK).

Vznik rozsáhlého areálu školního statku se datuje k roku 1722. Jako statek Střední školy hospodářské a lesnické fungoval areál od roku 1947. V roce 2006 došlo k jeho odtržení od školy a přeměně na společnost s ručením omezeným. Důvodem byla snaha snížit náklady. Kraj v té době školnímu statku přispíval ročně dvěma miliony korun, protože příspěvková organizace neměla možnost čerpat státní ani evropské zemědělské dotace.

Jádro areálu statku tvoří čtyři objekty soustředěné naproti sobě do čtverce. V budově A v části statku, kde se nalézá vjezd, jsou dílny a další prostory určené žákům frýdlantské střední školy. V přilehlém křídle, budově B, mělo vzniknout policejní hipologické centrum. „Nyní však již projektujeme v areálu školní farmy v Zámecké ulici a příští rok tam můžeme začít stavět,“ dodal hejtman.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Školní statek Frýdlant

Štítky školní statek, prodej kraj, Liberecký kraj, Frýdlant

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Krajské stádo krav má nového majitele. Školní statek postupně utlumí činnost  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.