Aktuálně

V Pihelu boural mladík s čerstvým řidičákem. Bilance: 8 zraněných, 2 těžce více...

Naivní divadlo uvede v sobotu novou inscenaci Vánoce aneb Příběh narození více...

Liberecký kraj letos Ještěd koupit nestihne více...

Řidiči autobusů rozdávají cestujícím reflexní pásky, chtějí snížit počet tragických nehod

Autoři | Foto BusLine

S přibývajícím počtem střetů se špatně viditelnými chodci se společnost BusLine rozhodla k osvětové kampani, která má pomoci snížit počet takových nehod. Řidiči autobusů této společnosti proto rozdávají cestujícím na linkách v Libereckém a Královéhradeckém kraji reflexní pásky.

„Naši řidiči denně vozí tisíce cestujících, kteří jsou současně i chodci a mnoho z nich si bohužel stále neuvědomuje, jak nebezpečné pro ně je, pohybovat se na vozovkách bez reflexních prvků. Právě televizní reportáž poukazovala na to, že v poslední době došlo k nárůstu dopravních nehod, kdy je na vozovce sražen chodec o neuvěřitelných tisíc procent. Vedení společnosti tento fakt považuje za velmi alarmující, a proto jsme se rozhodli vybavit naše autobusy reflexními páskami, které budou pro cestující zdarma,“ popsal ředitel společnosti Radek Chobot.

Autobusy se pohybují na okrajích měst a v menších obcích, kde mnohdy chybí osvětlení a chodníky. Právě proto řidiči na 94 linkách v Libereckém a na 31 linkách v Královéhradeckém kraji rozdávají cestujícím reflexní pásky. Ty jsou k dispozici v autobusech především ve večerních hodinách, tedy v době, kdy je snížená viditelnost. Nejzranitelnějšími se cestující stávají především při cestách na autobusovou zastávku nebo při vystupování z autobusu.

"I kdyby jediná reflexní páska, kterou si v našem autobusu cestující vezme, zachránila jeden lidský život, nebo odvrátila dopravní nehodu, má to smysl," dodal Chobot.

Poslední taková tragická nehoda se odehrála v kraji v sobotu v noci u Chrastavy. Podle informací od policie šel mladý muž v tmavé bundě prostředkem silnice a nebyl vidět. Řidič dodávky už střetu nedokázal zabránit. K nehodě došlo asi 300 metrů před sjezdem na Chrastavu ve směru na Děčín. 

Z nové metodiky vyplývá, že pokud pojede řidič se zapnutými dálkovými světly, spatří chodce oblečeného do bílého oděvu na vzdálenost zhruba 120 metrů. Bude schopen na něho bezpečně zareagovat i v rychlosti 115 km/h. Pokud přepne na potkávací světla, rázem se mu dohled sníží na 70 metrů, rychlost vyšší než 85 km/h bude nebezpečná. Výrazně horší to však bude, pokud bude po silnici kráčet osoba celá zahalená do tmavého oblečení. S dálkovými světly ji spatří na cca 70 metrů, maximální rychlost by neměla přesáhnout 85 km/h.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Liberec, Liberecký kraj, BusLine, reflexní páska, chodec, autobus, Královéhradecký kraj, Chrastava, řidič autobusu

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.