pátek 4. prosince 2020 Barbora

Město oficiálně spustilo systém s údaji o obsazenosti parkovišť. Hlídá tisícovku míst

Liberec oficiálně spustil navigační systém za devět milionů korun, který informuje o obsazenosti parkovišť a který radnice testovala od minulého roku. V plánu je, aby tyto údaje byly ještě letos dostupné i přes mobilní aplikaci. Data budou moci využít také provozovatelé navigací.

„Datové toky budeme mít otevřené, a když si nějaký poskytovatel navigace data bude chtít vzít, tak bude moci," řekl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj). dodal.

Vytvoření parkovacího informačního a navigačního systému připravovala liberecká radnice několik let, získala na něj evropskou dotaci. Slibuje si od něj, že uleví přetížené dopravě ve městě. Řidiči nebudou muset zbytečně jezdit po centru při hledání volného místa k parkování, ale navigační tabule je navedou k nejbližšímu vhodnému parkovišti. Testovací provoz podle Šolce ukázal, že je třeba udělat jen několik menších úprav. „Některé cedule jsme dali výše a dělali jsme softwarové úpravy. Potřebovali jsme si otestovat, že to bude fungovat, a opravdu to funguje. Jsme s tím docela spokojeni," dodal.

Po městě je 78 světelných tabulí, které dostávají údaje z 1014 parkovacích míst, hlavně z centra města. „Funguje to tak, že každé parkovací místo má v prostředku zavrtaný senzor, který na bázi magnetometru zaznamená automobil. Motorky nelze detekovat, pokud nestojí přímo nad ním, což ostatně platí i pro auta," uvedl náměstek.

Na cedulích je uvedený počet volných míst na jednotlivých parkovištích a v lokalitách, navíc je barevně znázorněno, jak jsou parkovací plochy zaplněné. Červená značí obsazeno, oranžová méně než polovinu volných míst a zelená většinu. Údaje jsou i na webu, což ale Šolc nepovažuje pro řidiče za ideální. „Není jednoduché se na to za jízdy koukat. Když bude mobilní aplikace, bude to jednodušší," řekl Šolc. Předpokládá, že aplikace by měla být k dispozici zhruba za půl roku. Město podle něj navíc jedná s krajem o možnosti navázat tuto aplikaci i na veřejnou dopravu a vyhledávání spojů.

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky parkování, Liberec, parkovací systém

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.