úterý 18. května 2021 Nataša

Rekonstrukce silnice uzavře přístup z Liberce na Ještěd

Rekonstrukce silnice uzavře od 20. července přístup z Liberce na Ještěd. Kvůli stavbě bude pro dopravu zcela uzavřený tříkilometrový úsek komunikace z Horního Hanychova na Výpřež. Na vrchol Ještědu tak bude možné se z krajského města dostat jen pěšky nebo lanovkami, pro automobily bude přístupný z druhé strany Ještědského hřbetu od Křižan a Proseče pod Ještědem. Práce skončí až příští rok, řekl náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Komplikací bude uzavření silnice pro turisty, ale hlavně pro obyvatele Podještědí, kteří přes Ještěd denně dojíždějí do Liberce za prací nebo do škol. Budou muset Ještědský hřbet objíždět přes Kryštofovo Údolí nebo Český Dub. Přes ten povedou i objízdné trasy autobusů. Stavět by se mělo do listopadu, než začne sněžit a znovu budou podle Svitáka práce pokračovat příští rok na jaře, jakmile to počasí dovolí.

Silnice prošla opravou v roce 2008 před lyžařským šampionátem. Tehdy ale jen odfrézovali horní vrstvy vozovky a položili nový asfalt, zásadnější obnova se nedělala. Teď čeká frekventovanou komunikaci kompletní rekonstrukce včetně podloží, opěrných zdí a odvodnění. Silnice dostane svodidla a nové dopravní značení. „Silnice je v takovém stavu, že reálně hrozí, že by v nejbližších letech mohlo dojít k sesuvu silnice, protože je ve strmém svahu," doplnil Sviták.

Na stavbu za 84 milionů korun se kraji podařilo získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). „Silnice musí být zcela uzavřena, nechat ji otevřenou nebylo kvůli rozsahu stavebních prací možné. Jsou tam úseky, kde ani jednosměrný provoz nebude možný, protože tam dojde k odtěžení celého tělesa, stavbě mikropilotů a opěrných zdí a stavbě úplně nového tělesa silnice," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky silnice, stavby, Liberecký kraj, Ještěd

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Martin Gruber

Jo vychází to na 8m denně,budou tam makat dvě úkáčka a ostatní si budou kontrolovat stav účtu.

sobota, 4. července 2020, 17:22

Pavel Klement

Mohl by mi někdo z kompetentních Libereckých úředníků vysvětlit, jak může trvat oprava 3 kilometrů silnice rok? Kolik známých, napojených na stavební firmu se musí napakovat, aby byli všichni spokojeni? To je opravdu v týhle zlodějský republice neuvěřitelný, co všechno je tady možný.........

středa, 1. července 2020, 18:50

Simona Kováčová

No super. Já jen doufám, že autobusy budou jezdit přes Banskobystrickou, aby se lidé dostali včas do práce!

středa, 1. července 2020, 12:03

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.