Počasí dnes-2 °C, zítra-2 °C
Sobota 28. ledna 2023  |  Svátek má Otýlie

Liberec sníží jízdné lidem v hmotné nouzi. Zaplatí jen čtvrtinu ceny

Vedení města schválilo návrh opozičního zastupitele Josefa Šedlbauera (Změna) na snížení jízdného v MHD pro lidi v hmotné nouzi. Sleva bude 75 procent.

„Jedním z dopadů pandemie je zhoršení sociální situace některých zranitelných skupin ve společnosti. Jde hlavně o zaměstnance ve službách, samoživitele a samoživitelky, rodiny s malými dětmi a o lidi, jejichž příjmy pocházejí primárně z práce na dohodu,“ řekl původce návrhu Josef Šedlbauer.

Podle něj si většina z takových lidí ještě před rokem nepřipouštěla možnost dlouhotrvající hmotné tísně a zase budou chtít vést normální život, až to bude možné. „Teď ale potřebují pomoc, a proto jsem do rady města připravil tento návrh. Jsem rád, že byl podpořen, i když pochází od opozičního zastupitele,“ dodal.

Na slevu budou mít nárok lidé, kteří pobírají alespoň jednu ze dvou dlouhodobých dávek v hmotné nouzi, nebo příspěvek na bydlení. Využívat pak budou moci MHD za cenu zlevněného jízdného, což v Liberci odpovídá 75% slevě ze základního jízdného. „Vzhledem k očekávané vyšší schopnosti platit jízdné a zvýšenému využívání MHD za dostupnou cenu těmito lidmi neočekáváme významný dopad na ekonomiku dopravního podniku. Přesto, anebo právě proto, radní také schválili navýšení příspěvku o jeden milion korun,“ doplnil náměstek primátora pro technickou správu Jiří Šolc.

Uplatnění slevy

Slevu bude možné uplatnit na prodejních kontaktních místech jedině v ulici Frýdlantská, Fügnerova a v Evropském domě, a to pouze na základě předloženého dokladu o přiznání dávky. Podmínka pobírání uvedených dávek musí být splněna po celé období platnosti jízdního dokladu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky Liberec, jízdné, mhd, sleva, hmotná nouze, městská hromadná doprava, Josef Šedlbauer, Jiří Šolc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.