úterý 17. května 2022 Aneta

Boční odstup od cyklisty, zákaz zaměstnat manželku. Anketa Absurdita roku 2022 zná vítěze

Absurditou roku 2022 zvolili podnikatelé loňskou zářijovou novelu zákona o silničním provozu upravující boční odstup při předjíždění cyklisty, který byl stanoven na 1,5 metru. Novela paradoxně zároveň zavádí, že cyklista nemusí využít jemu vyhrazený jízdní pruh.

Podle pořadatelů není jasné, jak se bude povinnost vymáhat

Výsledek vyhlásili pořadatelé soutěže, jejímž odborným garantem je Hospodářská komora ČR. Pořádá ji organizátor soutěží Firma roku a Živnostník roku, o vítězích hlasovala veřejnost.

Řidiči motorových vozidel podle novely nesmějí předjíždět, pokud by nedodrželi bezpečný boční odstup při předjíždění cyklisty. Podle pořadatelů není jasné, jak se bude povinnost vymáhat, když bude vzdálenost třeba 1,3 nebo 1,4 metru. Paradoxně novela zároveň zavádí, že cyklista nemusí využít jízdní pruh pro cyklistu.

Kdo si vezme zaměstnance, musí mu dát výpověď

Není tedy zřejmé, jak by se případně posuzovala jízda cyklisty na pozemní komunikaci, a nikoliv po zvláštním jízdním pruhu. „Jde o nevyvážená, sotva vymahatelná a z hlediska logiky jen obtížně odůvodnitelná ustanovení," uvedl tiskový mluvčí ankety Absurdita roku David Pavlát.

Na druhé místě je zákaz zaměstnávat manžela či manželku. Jestliže muž zaměstnávající nějakou ženu, nebo naopak, rozhodnou, že uzavřou sňatek, musejí ukončit pracovněprávní vztah mezi sebou, ačkoliv zákoník práce neříká, jakým způsobem a kdy, respektive do kdy. Správa sociálního zabezpečení v loňském roce například rozhodla, že zanikla účast ženy na nemocenském pojištění z důvodu sňatku se svým zaměstnavatelem.

Na elektronické evidenci služeb se vlády neshodly

Stupně vítězů ankety absurdit doplnila elektronická evidence tržeb (EET). Jedna vláda podle pořadatelů soutěže říkala, že je elektronická evidence tržeb úspěšným nástrojem pro dohled nad dodržováním daňových povinností podnikatelů. Druhá vláda tvrdí, že je to zbytečná administrativní zátěž bez významnějšího efektu.

Loni Absurditou roku zvolila veřejnost zavírání malých obchodů v souvislosti s koronavirovou epidemií. Za dobu existence přispěla anketa k odstranění řady zbytečných zákonů a vyhlášek. Ze zrušených absurdit je to třeba povinnost vést evidenci o kontrolách na zdravotní nezávadnost, i když tuto evidenci mají povinnost vést kontrolní úřady, nebo vládní nařízení určující firmám, kdy mají vymalovat, či vyhlášku ukládající fyzioterapeutům mít ve své ordinaci velké zrcadlo.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky hospodářství, právo, podnikání, absurdita, anketa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.