Aktuálně

V Pihelu boural mladík s čerstvým řidičákem. Bilance: 8 zraněných, 2 těžce více...

Naivní divadlo uvede v sobotu novou inscenaci Vánoce aneb Příběh narození více...

Liberecký kraj letos Ještěd koupit nestihne více...

Výluka na železniční trati do Harrachova potrvá až do listopadu

Výluka na železniční trati v úseku mezi Kořenovem a Harrachovem v původním termínu 30. září neskončí. Kvůli výstavbě výhybny v Harrachově bude prodloužena do 19. listopadu. Novinářům to řekl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Jakub Ptačinský. Náhradní autobusy místo vlaků jezdí v tomto úseku od začátku dubna.

Vybudování výhybny si vyžádá bez daně 29,7 milionu korun, což je o šest milionů korun více než SŽDC předpokládalo. Nejlepší nabídku v soutěži dala firma Strabag. Podle Ptačinského se budou na harrachovském nádraží také opravovat koleje, bourat skladiště i rekonstruovat nástupiště. "Nové bude nástupiště číslo 3 s krytým dřevěným přístřeškem," uvedl Ptačinský.

Výhybnu je nutné postavit, aby mohly vlaky jezdit přímo z Liberce do polské Sklářské Poreby. Na obnovení přímého spojení se dohodl Liberecký kraj s Dolnoslezským vojvodstvím. Od 13. prosince by měli cestující až do Polska jezdit s jedním dopravcem za jednotný přeshraniční tarif, podobně jako tomu je od roku 2010 na trati z Liberce do německé Žitavy a dál do Varnsdorfu.

Trať z Tanvaldu přes Harrachov do polské Sklářské Poreby patřila ještě za druhé světové války k nejmodernějším ve střední Evropě. Od roku 1945 byla ale pro dopravu uzavřená. Pravidelné vlaky se na ni vrátily v srpnu 2010. Zatím se ale muselo na trati přestupovat. Oživení česko-polské trati je zajímavé zejména z pohledu rozvoje turistiky. "V letní sezoně je atraktivní pro cyklisty, v zimě pro lyžaře. Navíc ve Sklařské Porebě na tyto spoje budou navazovat vlaky od Vratislavi, jezdící v obdobném taktu," uvedl již dříve hejtman kraje Martin Půta.

Výstavba výhybny navazuje na rekonstrukci části trati mezi Kořenovem a Harrachovem. Za bezmála 91 milionů korun se opravoval památkově chráněný Harrachovský tunel, Jizerský most a skalní zářez. Práce by podle Ptačinského měly skončit do konce září. Hlavním cílem bylo odstranit problémy s přitékající vodou, které nastávaly zejména v zimě, kdy voda namrzala a vytvářela ledopády. Vlaky kvůli tomu musely jezdit desetikilometrovou rychlostí, po obnovení provozu by se rychlost měla zvýšit na 55 kilometrů v hodině.

Zdroj: ČTK

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Harrachov, Správa železniční dopravní cesty, Kořenov, Strabag, Liberec, druhá světová válka, Polsko, Martin Půta, Dolnoslezské vojvodství, Liberecký kraj

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.