Aktuálně

Nová výjezdová základna záchranky ve Frýdlantu se začne stavět už letos více...

Nemocnost v Libereckém kraji stoupla za týden o 75 procent, je pod hranicí epidemie více...

Při nehodě sanity a traktoru s radlicí byla zraněna zdravotnice, policie hledá svědky více...

V Libereckém kraji byl potvrzen výskyt ptačí chřipky. U kachen v Jablonci nad Nisou více...

Na kole v zimě? Někteří cyklisté ohrožují sebe i řidiče projíždějících aut více...

V Liberci vznikla nabušená kreativní knihovna. V kraji nemá obdoby více...

Řidič náklaďáku u Ktové přejel do protisměru. Po srážce se dvěma auty je pět zraněných více...

Kvůli silnému větru už druhý den stojí kabinová lanovka na Ještěd

Autoři | Foto ČD

Kvůli silnému větru už druhý den stojí kabinová lanovka na vrchol Ještědu. Rychlost větru na horní stanici přesahovala dnes ráno v nárazech 70 kilometrů v hodině. Přípustných je ale jen 58 km/h. Problém není samotný vítr, ale právě ty nárazy, řekl jeden z pracovníků lanové dráhy. Lanovka stojí od pátečního rána, kdy vítr na horní stanici přesahoval v nárazech 94 km/h.

Kvůli silnému nárazovému větru nejezdila lanovka několikrát i minulý týden, provoz byl omezený od úterý do čtvrtka. "Stojíme častěji, než je obvyklé. Naposledy jsme tolik dnů měli v lednu před třemi lety," řekl v pátek přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Minulé úterý tam rychlost větru přesahovala 100 kilometrů v hodině. V únoru ale na Ještědu naměřili dokonce vítr o rychlosti 130 km/h. Fouká boční vítr, který kabiny na lanech rozhoupává. "Provoz je v takovém případě povolen do rychlosti větru 16 metrů za sekundu (58 km/h)," dodal.

Dvoukabinová lanovka na Ještěd je v provozu už více než 80 let, loni na vrchol vyvezla 291.070 lidí. Je to nejvíce za posledních osm let. Lanovku vybudovala na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Její stavba začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933. V letech 1971 až 1975 byla lanovka modernizována.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky lanová dráha, Ještěd, František Wiesner, kabinová lanovka, vichřice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.