Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Rychlovlakem z Liberce do Prahy? Nejspíš po roce 2040

Vlakem z Liberce do Prahy za několik desítek minut? Dost možná ano. Na čtvrteční tiskové konferenci Vize 2030 v Brně se s výstavbou vysokorychlostní tratě z Liberce do české metropole prezentovala Správa železniční dopravní cesty. Termín plánovaného dokončení však potěší už jen málo koho.

Celkem čtrnáct plánovaných úseků vysokorychlostních železnic v tuzemsku je zatím jen hudbou budoucnosti. Do dvanácti let by měl být hotový první z Brna do Přerova. Mezi Libercem a Prahou by mohl jezdit vysokoryschlostní vlak po roce 2040. Alespoň to vyplývá ze studie, podle které je v plánu zhruba tisíc kilometrů moderní železnice napříč republikou.

Současnosti se v Česku vzhledem k absenci vysokorychlostních tratí nevyskytují ani vysokorychlostní vlaky s rychlostní nad 250 kilometrů v hodině. České dráhy provozují všem dobře známá Pendolina, která mohou dosahovat rychlosti až 230 kilometrů v hodině.

Vysokorychlostní tratě nejsou žádnou levnou záležitostí. Podle Mezinárodní železniční unie vyjde stavba jednoho kilometru na 12 – 30 milionů eur a roční údržba na 70 tisíc eur na kilometr.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky Liberec, vlak, Praha, Brno, Správa železniční dopravní cesty, České dráhy, Česko, Mezinárodní železniční unie, Přerov

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.