Aktuálně

Dívenka nastoupila v Jablonci cestou na hudebku do špatného autobusu, pomohli strážníci více...

Čeká nás zatažený víkend s přeháňkami. Teploty půjdou nahoru více...

Policie zná příčinu diskotéky na Bílém Kameni. Šlo o závadu na mrazícím zařízení více...

Asfaltové hřiště na Králově Háji čeká proměna. Nadchnout má děti i jejich dozor více...

Prales na Ještědu se rozroste o 4,5 hektaru. Spolek vyjde výkup na milion více...

Pohotovosti převezmou zdravotní pojišťovny. O všechny v kraji ale nestojí více...

Divadlo uvede v české premiéře hru Leninovi balzamovači

Autoři

Malé divadlo v Liberci připravuje českou premiéru hry kanadského dramatika Verna Thiessena Leninovi balzamovači. Ačkoli jde o renomovaného autora, v Česku se zatím žádná jeho hra nehrála. Leninovi balzamovači jsou černou komedií, která nabídne pohled do Leninova mauzolea pro ty, kdo v něm nikdy nebyli. V premiéře ji malé divadlo uvede v pátek 8. prosince.

"Je to komedie, která řadu lidí rozchechtá a řadu lidí vyděsí. Podle naturelu. Když se díváte na filmy bratří Coenů, tak řada lidí se směje a řada lidí odchází z kina. Tady to není tak strašné jako ti Coenové, ale má to podobný pohled a je nám to bližší, než kdyby to napsali Rusové," řekl novinářům dramaturg Martin Urban.

Thiessen se narodil v roce 1964 ve Winnipegu. "Jeho předkové, kteří vyrůstali v ukrajinském kolchoze a poznali 'kouzlo' gulagu, emigrovali ze Sovětského svazu po druhé světové válce, téma je mu proto blízké," doplnil Urban. Jde o jednoho z nejhranějších kanadských dramatiků. Nejen v Kanadě, ale také ve světě. Jeho hry byly přeloženy do francouzštiny, němčiny, polštiny, hebrejštiny a jiných jazyků a hrají se po celém světě včetně Číny, v Česku však zatím znám není.

V komedii Leninovi balzamovači je podle Urbana ve zkratce obsažena celá perverze režimu, který opanoval velkou část světa. Udělal z ní středověkou mučírnu s potoky krve, zastavil vývoj myšlení, z antináboženství udělal náboženství a muže, který byl jeho hlavním strůjcem, Lenina, dal jeho nástupce nabalzamovat a uložit do mauzolea v Moskvě, kde je dodnes. "Aby si ho mohli proletáři všech zemí prohlédnout jako živého. Jeho tělo už vidělo nějakých sto milionů lidí," poznamenal dramaturg.

Ve hře se objeví hlavní trio mužů, které dalo komunistickému režimu vzniknout a jejichž vzájemný vztah určil v podstatě do značné míry krvavé dějiny 20. století - Lenin, Stalin, Trockij, i když ten se jen mihne. Hlavními hrdiny jsou ale dva Leninovi balzamovači - profesor anatomie Boris Zbarskij a biochemik Vladimír Vorobjov. "Je to takové faustovské téma o tom, že dva vědci se rozhodnou zadat si s tou mocí a dojde k tomu, že je to semele," dodal herec Zdeněk Kupka, představitel Vladimíra.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Vladimir Iljič Lenin, divadlo, premiéra, Česko, Martin Urban, Liberec, druhá světová válka, Josif Vissarionovič Stalin, Lev Davidovič Trockij, Zdeněk Kupka, Sovětský svaz, Winnipeg

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.