čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Děd Ještěd, Sorela a Hubáček. Malé divadlo uvádí kabaret SIALská trojčata

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let byl Liberec světovým městem architektury. Karel Hubáček tu se svými kolegy Masákem a Binarem založil ateliér SIAL, který se proslavil o celém světě. Liberecké divadlo tuto trojici připomíná originálním kabaretem, který má premiéru už tento pátek.

Hra s názvem SIALská trojčata připomíná osudy třech zmíněných architektů a také příběh nejslavnější stavby – hotelu a vysílače na Ještědu. „Stavba je vyvzdorovaná nejen na tehdejším režimu, ale i na technologiích tehdejší doby. Je vybojovaná i na materiálech, které v té době byly naprosto omezené, limitující," řekl režisér představení Radovan Lipus, jinak autor cyklu Šumná města a Šumné stopy.

Podle něj jsou autoři Ještědu hrdinové, kteří bojovali se složitými klimatickými podmínkami, ale i dobou, ve které žili a pracovali. „Byli stateční velmi i lidsky a občansky. Nepodlehli tlaku režimu, nezadali si s tou mocí, nešli snadnou cestou souhlasů a přitakání, zachovali vnitřní integritu a noblesu, což je inspirativní i v dnešní době," dodal.

Samotným hercům se Ještěd dostal pod kůži. „Na první čtenou zkoušku nás auto odvezlo na Ještěd do tamního salonku,“ řekl Václav Helšus, představitel Děda Ještěda a také jediný pamětník zlaté doby SIALu.

„Dodává tomu velkou míru autenticity tím, že si ty věci pamatuje a vnáší do toho svůj pohled a humor," uvedla dramaturgyně Lenka Chválová. Ve hře jsou pasáže, kde může Helšus uvést jakoukoli svou osobní vzpomínku. „Představení je o lidech a o době, kterou jsme všichni prožili a některé věci nejraději zapomněli a vytěsnili. Mně se na tom líbí, že i architektům se navzdory křupanům, co nám vládli, občas podařilo udělat něco krásného," řekl Helšus.

Na vzniku představení se kromě Lipuse podílel i architekt a herec David Vávra a dramaturg Národního divadla Milan Šotek. Autorem hudby je liberecký architekt Jiří Janďourek. Trojici architektů ztvární Tomáš Impseil, Jan Jedlinský a Petr Hanák.

Premiéra představení je v pátek 5. října v Malém divadle.

Štítky Sialská trojčata, Sial, divadlo, DFXŠ, David Vávra

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.