Aktuálně

Ještěd bude nově patřit Libereckému kraji. Zastupitelé na jeho odkup kývli více...

Kdo bude sportovcem Liberecka? Anketu Drbny ovládl plavec Adam Kolín více...

Soud v Jablonci osvobodil tři dozorce z Rýnovic obviněné z napadení vězně více...

Svědci srážky na sjezdovce v Harrachově chybí. Ozvěte se, prosí dcera mrtvé lyžařky více...

Auto na přechodu ve Cvikově srazilo desetiletou dívku. Hledají se svědci více...

Policie chystá na duben další Speed Marathon. Navrhněte, kde má hlídat rychlost více...

Jak bude vypadat turnovská knihovna? Rozhodnutí by mohlo padnout ještě letos

Autoři | Foto turnov.cz

Jak bude vypadat knihovna v Turnově? To rozhodne až soutěž. Samotná stavba by mohla začít za dva roky. Stavba by měla vzniknout v ulici Skálova.

Podoba nové knihovny v Turnově v Českém ráji by mohla být známá do konce letošního roku. Město osloví místní projekční firmy a další tři architektonická studia z republiky, která už výstavbu nějaké knihovny navrhovala. Podle starosty Tomáše Hockeho půjde o uzavřenou soutěž.

„Všem bychom dali rámcově 40.000 korun na skicovné a firma, která vyhraje a kterou schválí zastupitelstvo města jako vítěznou, tak by potom mohla získat všechny navazující projekční stupně až do výše dvou milionů korun,“ uvedl starosta.

Náklady na postavení nové knihovny se odhadují na 40 milionů korun, v ideálním případě by její výstavba mohla začít v roce 2021. Jde o jednu z investičních priorit patnáctitisícového města. Městská knihovna Antonína Marka patří k nejstarším v zemi, v roce 2020 bude slavit 200 let od svého vzniku. O jejím stěhování z Jeronýmovy ulice se ve městě diskutuje léta. Současná budova potřebám knihovny kapacitně nestačí, chybí v ní lepší hygienické i návštěvnické zázemí a společenský sál, objekt není bezbariérový. Knihovna má 2000 čtenářů.

Míst, kam by se měla přestěhovat, radnice v minulosti zvažovala více. Nakonec vybrala výstavbu nové budovy takzvaně na zelené louce. Postavit ji chce ve Skálově ulici, v prostoru mezi letním kinem a rodným domem kněze a národního buditele Antonína Marka. Za výhodu tohoto místa město považuje jeho polohu. Nachází se v centru, v blízkosti škol a na přirozené křižovatce cest v Turnově.

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky knihovna, Turnov, soutěž, architektura, Skála, stavba, Antonín Marek, Tomáš Hocke, Český ráj

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.