středa 19. února 2020 Patrik

Thalie pro libereckou operu po devíti letech. Prestižní cenu získal Ondřej Koplík za roli Dona Ramira v Popelce

Liberecká opera divadla F. X. Šaldy letos zažila nezvyklý úspěch. Po devíti letech má držitele Ceny Thálie, získal ji Ondřej Koplík za roli Dona Ramira v Popelce Gioacchina Rossiniho. V širší nominaci měla navíc dalších pět umělců. „To nepamatuji," řekl vedoucí operního souboru v Liberci Martin Doubravský.

„Možná to svědčí o tom, že se nám daří oslovovat a vybírat zpěváky dobře a že si toho všimne i odborná veřejnost, která rozhoduje o těchto cenách. Vnímáme to jako velké ocenění," řekl Doubravský.

Cenu Thálie před Koplíkem převzal za roli v liberecké opeře jako poslední v roce 2010 Pavel Vančura. Letošní ocenění pro Koplíka vnímá Doubravský jako oprávněné. „V oboru rossinovském je v českých zemích naprosto dle mého názoru ojedinělý a nezbývá, než si přát, aby dostal v tomto oboru více příležitostí," uvedl vedoucí liberecké opery.


Do užší nominace na Cenu Thálie se letos dostal Csaba Kotlár za roli Ducha Vergilia a Vévody v opeře Francesca da Rimini a Lakomý rytíř. A do takzvané širší nominace byli zařazeni sopranistka Miroslava Časarová za roli Leonory v inscenaci Il Trovatore (Trubadúr), mezzosopranistka Kateřina Jalovcová za roli Azuceny ze stejné opery, barytonista Pavol Kubáň za roli Lanciota Malatesty z inscenace Francesca da Rimini a Lakomý rytíř a tenorista Josef Moravec za roli Caramella v operetě Noc v Benátkách.

Už loni měla liberecká opera v užší nominaci na Cenu Thálie dva kandidáty, Andrije Škurhana a Titusze Tóbisze. Podle Doubravského je jednou z podmínek pro takový úspěch dobrý kolektiv. „Bez toho by k nám jinak ani osobnosti nechodily. Nepřeplácíme je závratnými honoráři, ale nabízíme jim kvalitní práci v kvalitním kolektivu," řekl. Podle něj jsou taková ocenění pozvánkou pro diváky. „Aby se o naší operu zajímali více nejen z libereckého, ale i širšího okolí. Aby se zajeli přesvědčit, zda tato ocenění odpovídají realitě, která svědčí o vysoké kvalitě našich inscenací," dodal. Velké divadlo v Liberci je ale nyní kvůli opravě zavřené, operní představení se v něm budou hrát od listopadu.

Autoři | Foto DFXŠ

Štítky divadlo, ocenění, Thálie, Liberec, cena, ondřej koplík, popelka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.