čtvrtek 27. února 2020 Alexandr

Hrady a zámky v kraji měly dobrou sezonu. Loni dorazil necelý půl milion návštěvníků

Osm státních hradů a zámků v Libereckém kraji loni navštívilo 454 785 lidí, to je bezmála o 1400 více než v roce 2018. Sezonu hodnotí památkáři jako velice úspěšnou, řekla regionální mluvčí Národního památkového ústavu z Územní památkové správy na Sychrově Lucie Bidlasová.

„Přálo nám počasí v létě a určitě pomohl i velký celorepublikový projekt Po stopách šlechtických rodů, který byl loni zaměřený na rod Gallasů a Clam-Gallasů," řekla Bidlasová. Tomuto rodu patřily v minulosti v regionu tři státní památky, hrad Grabštejn a zámky Frýdlant a Lemberk. Projekt pomohl hlavně příhraničnímu Grabštejnu na Liberecku. Hrad poprvé překonal hranici 20 tisíc návštěvníků za rok. Bylo jich 22 699 a ve srovnání s rokem 2018 přišlo skoro o 20 procent turistů více. Nárůst návštěvnosti měly i zámky Frýdlant a Lemberk.

„Počítáme, že dopad v návštěvnosti pocítíme i letos, protože až do 1. března bude velká výstava o tomto šlechtickém rodu v Oblastní galerii Liberec," uvedla mluvčí. Předpokládá, že výstava by mohla některé její návštěvníky nalákat k prohlídce památek, ze kterých jsou vystavené exponáty zapůjčené.

Loni nejnavštěvovanější památkou v kraji byla zřícenina hradu Trosky v Českém ráji. Na věž Babu a na vyhlídku pod věží Panna přišlo 116 948 turistů, to je nejvíc minimálně za posledních deset let. Přes 100 tisíc návštěvníků měl ještě nedaleký zámek Sychrov, pro něj to ale byla nejhorší sezona od roku 2013. Loni si celoročně otevřenou památku prohlédlo 103 777 lidí, což je více než desetiprocentní úbytek ve srovnání s rokem 2018. Podle kastelána zámku a ředitele Národní památkové správy Sychrov Miloše Kadlece nevyšly kvůli počasí velké akce.

„Třeba vždycky jsme měli na sraz amerických veteránů úžasné počasí, loni byla zima a mrholilo, takže už jenom tam jsme měli propad zhruba 5000 lidí. V průběhu sezony se to docela nahnalo, ale ač se to nezdá, na návštěvnosti se podepsalo i uzavření zámeckého hotelu. I když mi to připadalo, že spolupráce nebyla vždycky ideální, tak když jsem si to spočítal, bylo to 5000 lidí za sezonu," řekl Kadlec. Špatné počasí poznamenalo podle něj i návštěvnost oblíbených velikonočních trhů.

Autoři | Foto Dalibor Naar

Štítky památky, Liberecký kraj, zámky, hrady

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.