úterý 7. dubna 2020 Heřman / Hermína

Muzeum v Liberci hledá pamětníky, chce vydat knihu

Severočeské muzeum v Liberci hledá pamětníky, kteří by mu pomohli zaplnit hluchá místa v jeho 147leté historii. Informace od nich chce využít pro publikaci, která zmapuje celou minulost muzea a kterou se chystá vydat letos na podzim. „Taková kniha zatím vyšla jen jednou, v roce 1973 a bylo to ke 100 letům muzea," řekla za muzeum Anna Baldová.

Severočeské muzeum bylo založeno v roce 1873 jako uměleckoprůmyslové muzeum a v českých zemích je nejstarším muzeem tohoto typu. Do roku 1898 se několikrát stěhovalo, v roce 1898 skončila výstavba budovy, v níž sídlí dodnes. „Chceme zmapovat celou historii muzea, proto sháníme informace i od lidí, kteří by nám mohli zaplnit díry v našem poznání," uvedla Baldová.

Mezery podle ní mají hlavně z období II. světové války, poválečných let a z 50. let minulého století. Málo se dnes třeba ví, že v suterénu muzea byla ve druhé polovině 20. století hospoda, která zřejmě mívala otevřeno jen v době konání Libereckých výstavních trhů. „I to zjišťuji. Jak fungovala, zda jen v době trhů. A nevím ani, jestli tam bylo jen pití nebo i jídlo," uvedla Baldová. Moc známé dnes už není ani to, že v suterénu muzea vedle hlavního schodiště byl ještě v 60. letech minulého století byt domovníka. Podle Baldové pracovníci muzea uvítají i informace z jiných období a zážitky lidí z návštěvy muzea, dojmy z výstav, přednášek i jiných akcí. Texty i fotografie mohou lidé zasílat na e-mail anna.baldova@muzeumlb.cz nebo se zastavit v muzeu osobně.

Severočeské muzeum má od loňského ledna uzavřené expozice kvůli modernizaci za 143 milionů korun. Pro veřejnost se má budova v romanticko-historizujícím stylu, která po stavební stránce propojuje typy sakrální a palácové architektury, znovu otevřít letos v září. Architektura budovy zůstane po rekonstrukci stejná, radikálně se ale změní expozice a budova bude více bezbariérová. Muzeum má bohatou knihovnu a tři sbírková oddělení - přírodovědecké, historické a uměleckohistorické. Depozitáře ukrývají přes 700 tisíc sbírkových předmětů. Muzeum má čtyři stálé expozice věnované užitému umění, přírodě Liberecka, mechanickým hudebním automatům a uměleckému plakátu. Pátou expozicí je park, který historickou budovu obklopuje.

Autoři | Foto Luboš Vrabec

Štítky Muzeum, literatura, Liberec, kniha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.