čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě přijde na 197 milionů

Rekonstrukce Jiráskova divadla v České Lípě by měla začít v listopadu. Včetně přístaveb, vybavení interiéru a divadelní techniky přijde podle odhadů na 197 milionu korun. Budova už současným potřebám nevyhovuje, město chce získat moderní kulturní stánek vhodný pro pořádání více typů kulturních akcí. Poslední akcí před rekonstrukcí bude divadelní přehlídka Českolipský divadelní podzim letos v říjnu, pak se divadlo na dvě divadelní sezony zavře, uvedla ředitelka organizace Kultura Česká Lípa Tereza Vraná.

Jiráskovo divadlo vzniklo ve 30. letech minulého století přestavbou městské tělocvičny z roku 1907. Budova má špatnou vzduchotechniku a statiku. O její rekonstrukci se ve městě diskutuje 20 let. Radnice původně zvažovala výstavbu nové divadelní budovy, na projekt za 300 až 400 milionů korun se však nepodařilo získat dotace. Uvažovalo se také o přesunu divadla do kulturního domu Crystal. Nakonec se město vrátilo k myšlence budovu Jiráskova divadla zrekonstruovat. Práce by měly skončit v létě 2022, na podzim téhož roku už by pak měla začít nová divadelní sezona.

„Těší mě, že jsme záměr rekonstrukce Jiráskova divadla nezavrhli a pokračovali jsme tam, kde skončila práce předešlých vedení města. Jsem přesvědčena, že se jedná o dobrý projekt a my jsme odvedli kus práce, abychom jej dotáhli do konce. Česká Lípa je kulturním městem plným aktivních lidí, kteří si nové divadlo zaslouží," řekla českolipská starostka Jitka Volfová (ANO).

Podobu rekonstrukce navrhl ateliér architekta Adama Rujbra. Počítá s přesunem hlavního vchodu divadla do Panské ulice, současný vchod z Jiráskovy ulice bude sloužit jako služební. Úpravy čekají také dvůr přístupný z Jiráskovy ulice. Panskou a Jiráskovu ulici propojí pasáž, aby už nebylo nutné budovu obcházet. Vedle hlavního sálu budou v divadle i dva salonky a foyer s mobilním barem, který lze využít pro klubová divadelní představení a komorní koncerty. Celý objekt bude kompletně bezbariérový.

„Divadlo má několik vstupů, což umožní některé části, jako je kavárna nebo malý sál provozovat samostatně," řekl architekt Adam Rujbr. Historie divadla sahá až do období baroka. „Díky rekonstrukci se očistí některé původní prvky, jako jsou klenuté nebo trámové stropy. Díky tomu zachováme duch místa," doplnil. Projekt počítá mimo jiné i s využitím původního velkého lustru. Největší změna čeká hlediště, které bude strmější a ze sedadel bude lépe vidět, sedadla budou také podle Rujbra pohodlnější. Balkon dostane druhou řadu, což umožní mírně zvýšit kapacitu hlediště.

Autoři | Foto Město Česká Lípa

Štítky divadlo, stavby, Česká Lípa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.