středa 12. srpna 2020 Klára

Areál bývalé fary v Bořejově se dočká obnovy

Farní budova v malé vesničce Bořejov, která je částí obce Ždírec na Českolipsku, projde obnovou. Finančně se na zrekonstruování kulturní památky podílí i Liberecký kraj.

Historie zdejší farnosti sahá až do roku 1352, jak dokládá rejstřík papežských desátků. „Zanikla v roce 1427, zřejmě v důsledku husitských válek, které neblaze ovlivnily strukturu duchovní správy v širokém okolí. V roce 1727 byla dostavěna nová dřevěná fara a v Bořejově sloužil samostatný farář,“ popsal mluvčí kraje Filip Trdla.

Bývalá fara je tvořena roubeným domem s valbovou střechou, chlévem a samostatnou stodolou. Dnes už ale vesnička vlastního kněze nemá. Od druhé poloviny 20. století začali farnost spravovat kněží z okolí.

Toto není jediná památka, na jejíž obnovu přispěl kraj. Objekty, které podpoří, vybírá dle historické hodnoty. „Jsou to památky ve vlastnictví obcí a měst, ale i soukromých osob a církví. Kritériem pro rozhodnutí o podpoře je právě a jen hodnota objektu z historického hlediska,“ uvedla radní Květa Vinklátová.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky bývalá fara, Bořejov, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.