pátek 27. května 2022 Valdemar

O Českého lva za rok 2021 se utká 25 titulů. Nejvíce nominací má Zátopek a Okupace

Nejvíce nominací na Českého lva za rok 2021, shodně 13, získal debut režiséra Michala Nohejla Okupace a životopisné drama Zátopek režiséra, spoluproducenta a spoluautora scénáře Davida Ondříčka. Výsledek prvního kola hlasování svých členů oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

Slavnostní ceremoniál proběhne 5. března

Na druhém místě za Zátopkem a Okupací následuje s 11 nominacemi fantaskní komedie Martina Šulíka Muž se zaječíma ušima. Filmová sonda do rodinných vztahů a světa komunikačních technologií Atlas ptáků režiséra Olma Omerzua získala devět nominací. O jednu méně dostalo romantické drama režiséra Jana Prušinovského Chyby. Všech pět snímků s nejvíce nominacemi je v užším výběru mezi nejlepšími filmy i na cenu pro režiséra.

O sošku Českého lva v 19 statutárních kategoriích se v závěrečném hlasování utká 25 titulů. Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků by se měl uskutečnit 5. března ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Večerem bude v přímém přenosu České televize provázet režisér, herec a moderátor Jiří Havelka.

Do užšího výběru o Oscara se Zátopek nedostal

Film Okupace vyprávějící o tom, co se stane, když sovětský voják navštíví v době normalizace divadelní večírek, uspěl také v Cenách české filmové kritiky. Získal šest nominací, výpravné drama Zátopek má nominace čtyři. Vítěze vyhlásí 5. února v Divadle Archa.

O nominacích 29. ročníku ocenění Český lev hlasovalo 184 členů z celkového počtu 354 členů ČFTA. Vybírali z 84 hraných, dokumentárních, animovaných a krátkých filmů i televizních děl, splňujících statut cen Český lev. Akademici už dříve snímek Zátopek nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů. Do užšího výběru se nedostal.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Falcon

Štítky Praha, film, ocenění, Český lev

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.