Počasí dnes1 °C, zítra1 °C
Úterý 31. ledna 2023  |  Svátek má Marika

Zanechal výraznou stopu na zástavbě Turnova a okolí. Muzeum připomene architekta Krýše

Na polozapomenutého architekta a stavitele Vladimíra Krýše z první poloviny 20. století je zaměřená nová výstava muzea v Turnově, která začne tento týden v pátek. Krýš zanechal výraznou stopu na zástavbě ve městě i okolí.

„Výstava představí život a tvorbu Vladimíra Krýše prostřednictvím historické a současné fotografie, historické plánové dokumentace a modelů jeho nejzajímavějších objektů," uvedla mluvčí muzea Marcela Beranová. Mezi jeho nejvýznamnější turnovské stavby patří Loumova vila v ulici Zelená cesta, Žákova vila v Bezručově ulici, jeho vlastní vila v Nádražní ulici, Husův sbor nebo hřbitovní kaple u Mariánského kostela.

Krýš se narodil 15. června 1897, v Turnově si projekční a stavební firmu založil v roce 1927. Jeho záběr byl široký, od jednoduchých staveb nevybočujících z běžné dobové produkce až po vrcholná díla v duchu expresivní moderny a funkcionalismu. „S Krýšovým jménem se pojí výstavba rodinných a bytových domů i sakrálních staveb, které vznikaly především od konce 20. let až do počátku 40. let 20. století," uvedla autorka výstavy Petra Šternová z libereckého Národního památkového ústavu. Krýš zemřel po vážné nemoci 12. dubna 1951.

V turnovském muzeu v pátek začne ještě jedna výstava. Muzeum na ní bude prezentovat první výsledky průzkumu věnovaného cihelnám v regionu. „Probíhá lokalizace cihelen, shromažďování cihlářských výrobků s kolky či jinými značkami, případně méně tradičních tvarovek vypalovaných pro užší spektrum použití. Jenom v Turnově již víme o sedmi cihelnách fungujících v různých dobách," uvedla Beranová. Největší z nich byla Excellenz Freiherr von Aehrenthal´sche Dampfziegelei Nudwowitz-Turnau, která se prosadila i díky zavedení několika inovativních postupů, například střešní tašky s glazurou. Pro muzeum jde o poslední dvě nové výstavy v letošním roce. Obě potrvají do 8. ledna příštího roku.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Muzeum Turnov

Štítky ČR, muzea, architektura, Turnov, krýš, muzeum turnov, muzeum, výstava, architekt, vila, Národní památkový ústav

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.