Počasí dnes14 °C, zítra16 °C
Čtvrtek 13. června 2024  |  Svátek má Antonín
Bez reklam

Pro turisty se poprvé otevřel zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem

Zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem se v sobotu poprvé v historii otevřel pro turisty. Zámek ze 13. století vážně poškodil požár v roce 1987 a město s jeho opravou začalo před 20 lety. Zatím se návštěvníci dostanou do sedmi zrekonstruovaných místností, řekla kronikářka města a muzejní pracovnice Eliška Vránová.

„Jsou plně vybavené mobiliářem a jsou zasazené do období pozdního romantismu a biedermeieru, takže posledních majitelů panství, což byli Hartigové," řekla Vránová.

Návštěvníci si prohlédnou nejstarší část této památky, severozápadní křídlo. Původně šlo o hrad, který zřejmě už v první polovině 13. století založila větev rodu Markvarticů nazývající se pány z Vartemberka. Během několika století se na Vartenberku vystřídalo velké množství majitelů a prodělal i několik přestaveb. Po první světové válce tam byly třídy pro vyučování českých dětí, po druhé zámek sloužil jako rekreační středisko ČKD Praha a od roku 1969 ho obsadila sovětská armáda. Kromě jejího působení měl neblahý vliv na zámek i rozsáhlý požár z roku 1987, po němž se stal neobyvatelný.

Město s obnovou zámku začalo v roce 2004, i díky státním a krajským dotacím na jeho opravy zatím vynaložilo zhruba 30 milionů korun. Jako první přišla na řadu střecha. „Pak se opravil most a udělala taková přístupová lávka z terasy k jednomu křídlu. A pak se pokračovalo tak, že jsme začali dělat venkovní fasády s okny," řekl starosta města Zdeněk Hlinčík (Volba pro Stráž). Vnější fasáda a okna jsou podle něj opravené a vyměněné po obvodu celého zámku. „V současné době se dělají takzvané vnitřní fasády, to znamená z nádvoří, a tam máme hotovou jednu etapu. Čekají nás ještě dvě až tři etapy," uvedl starosta. Po kompletní rekonstrukci je podle něj i prvních sedm místností, kam se ode dneška dostanou turisté.

V předchozích letech se návštěvníci mohli dostat aspoň na nádvoří na hudební slavnosti. Přímo do zámku se ale dosud turisté podívat nemohli, a to ani před vyhořením zámku. „Nikdy nebyl přístupný široké veřejnosti. Bylo tam ČKD Praha, kdy tam byli pouze rekreanti, takže dá se říct, že ti vyvolení. A veřejnost jako taková se nikdy na zámek se nedostala, takže je to opravdu poprvé v historii," dodala kronikářka města.

Hodnocení článku je 94 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Památkáři jsou tu pro vás

Štítky ČR, památky, Vartenberk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pro turisty se poprvé otevřel zámek Vartenberk ve Stráži pod Ralskem  |  Kultura  |  Zprávy  |  Liberecká Drbna - zprávy z Liberce a Libereckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.