Aktuálně

Dívenka nastoupila v Jablonci cestou na hudebku do špatného autobusu, pomohli strážníci více...

Čeká nás zatažený víkend s přeháňkami. Teploty půjdou nahoru více...

Policie zná příčinu diskotéky na Bílém Kameni. Šlo o závadu na mrazícím zařízení více...

Asfaltové hřiště na Králově Háji čeká proměna. Nadchnout má děti i jejich dozor více...

Prales na Ještědu se rozroste o 4,5 hektaru. Spolek vyjde výkup na milion více...

Pohotovosti převezmou zdravotní pojišťovny. O všechny v kraji ale nestojí více...

Ve středu začínají Dny GIS. Letošní 15. ročník je věnovaný tématu vody

Autoři | Foto GIS

V Liberci ve středu začínají Dny geografických informačních systémů (GIS). Populární akce se koná v rámci celosvětového týdne geografického uvědomění. Letošní 15. ročník je věnovaný tématu vody. Připomeneme páté výročí bleskových povodní, které v srpnu 2010 zasáhly více než polovinu území Libereckého kraje. Zabývat se bude i využitím map a geografických informačních systémů při řešení povodní a sucha, sdělila dnes mluvčí krajského úřadu Markéta Dědková.

Dny GIS pořádá Technická univerzita v Liberci již 15 let. Odborníci na geografii i studenti představí nejnovější trendy v tvorbě digitálních map a používání dalších geografických technologií. Na programu je například i seminář využití tabletů ve výuce zeměpisu, nebo přednášky na téma geoher. Vědci z katedry geografie a aplikované matematiky budou také na velké podlahové mapě řeky Nisy ukazovat, jaká města na jejím toku vznikla.

"Návštěvníci akce dostanou také možnost si vyzkoušet práci s ne zcela obvyklými webovými mapami. Žáci libereckého Gymnázia F. X. Šaldy je naučí využívat webové mapy pro nalezení autobusového spojení v Liberci, nejbezpečnější cesty na kole nebo hledat odpovědi na otázky jak vypadala krajina okolí Liberce před 150 lety," doplnila Dědková. Odborníci z krajského úřadu zase předvedou, jakým způsobem se využívají mapy a prostorové informace při plánování stavby nové přehrady, na co je třeba myslet při budování cyklostezky podél řeky nebo kolik stojí povodně.

V krajské knihovně dostanou prostor geohry. Návštěvníci budou mít možnost vyzkoušet deskovou mapovou hru Země démonů, zažít virtuální realitu prostřednictvím brýlí Oculus Rift, poznávat vůně dalekých krajů na Mapě vůní a vyzkoušet i další geohry.

Dny GIS potrvají do pátku 20. listopadu, většina programu je podle Dědkové otevřena veřejnosti. Kompletní program je na internetových stránkách projektu www.dnygis.cz.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Liberec, povodeň, Liberecký kraj, Technická univerzita v Liberci, informační systém, Lužická Nisa

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.