Aktuálně

V Pihelu boural mladík s čerstvým řidičákem. Bilance: 8 zraněných, 2 těžce více...

Naivní divadlo uvede v sobotu novou inscenaci Vánoce aneb Příběh narození více...

Liberecký kraj letos Ještěd koupit nestihne více...

Liberec uvede operu Thais, jež se v republice nehrála desetiletí

Autoři | Foto Redriverradio.org

Příběh o vztahu kurtizány a mnicha bude poslední novinkou opery libereckého Divadla F. X. Šaldy v letošní sezoně. V českém divadle se opera Thais od francouzského skladatele Julesa Masseneta hrála naposledy ve 20. letech 20. století. V Liberci bude mít premiéru ve francouzském originále s českými titulky v pátek v 19:00.

Ve světě jde o poměrně často hranou operu, vedoucího libereckého operního souboru Martina Doubravského proto překvapuje, že se v Česku tak dlouho nehrála. "Je to prazvláštní. Lidé, kteří ji poznali, i z tohoto souboru, jsou hudbou fascinováni, nadšeni," uvedl.

Pro diváky, kteří na představení přijdou, ale zřejmě nepůjde o zcela neznámou hudbu. "Každý, kdo prošel minimálním hudebním vzdělání, tak se potkal s takzvanou meditací. Což je nejznámější houslové sólo, které pochází z této opery," uvedla její režisérka Linda Keprtová.

Opera podle ní nabízí mnoho interpretací, liberecká verze bude o současném světě. O dvou extrémech, víře a o společnosti, která nemá žádného boha. "A pokud má, tak v materiálním světě, prchavosti okamžiku. Tyto extrémy mě bavilo porovnávat, dávat do konfliktů," dodala.

Světovou premiéru měla opera v roce 1894. Námět vycházel z novely Anatola France o vztahu mnicha Athanaela a kurtizány - kněžky Venušina chrámu Thais ve starověké Alexandrii. Ve své době šlo o kontroverzní dílo zpochybňující jistotu víry, navíc s erotickým podtextem. I u nastudování v Liberci je uvedeno, že představení není vhodné pro mladší 15 let. "Nemyslím si ale, že by se tam odehrálo něco, co by poškozovalo moralitu dětí. V každém romantickém filmu je toho mnohem více," uvedl Doubravský.

Liberecká Thais bude zvláštní obsazením hlavní mužské role Athanaela. Alternovat v ní budou dva mladí barytonisté, Slovák Csaba Kotlár, pro něhož je to první velká role, a Maksym Moroz z Ukrajiny. "Ve světě, když se opera uvádí, tuto roli zpívají vyzrálí barytonisté ve věku okolo 50 let. Nicméně z příběhu jasně vyplývá, že Athanael je mladší než Thais. Proto jsme volili formu talentovaných barytonů, tím budeme ve světě unikátní," uvedl Doubravský. V roli Thais se budou střídat Věra Poláchová a Livie Obručník Vénosová.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky opera, Liberec, divadlo, české divadlo, Česko, Linda Keprtová, Věra Poláchová, představení, Ukrajina, premiéra, vztah

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.