Aktuálně

Jablonec na pohárovou trofej nedosáhl. Ve finále podlehl Karviné 1:3 více...

A nedal si říct. Se zákazy řízení a po průšvihu na Jablonecku 45letý muž zase řídil, skončil ve vazbě více...

Bude Liberec v příštím roce pokračovat v projektu s domovníky? Zatím neví více...

Zachráněnou lebku sv. Zdislavy by policie měla předat církvi 30. května více...

Dva nové parky a náplavka. Hrádek nad Nisou buduje zelené srdce města více...

Ranní požár v Liberci. Hořelo v areálu bývalých kurtů v Pavlovicích více...

V Krkonoších se válely trubky i náprava od auta, dobrovolníci odnesli tuny odpadu více...

Divadlo chystá nejambicióznější projekt posledních let

Divadlo F. X. Šaldy připravuje vlastní operu Legenda o Kateřině z Redernu. Jde o nejambicióznější projekt divadla posledních let. Opera se měla původně hrát už loni při oslavách 130 let od otevření novorenesanční budovy divadla, kvůli vysokým nákladům se ale její uvedení zhruba o rok odložilo. Premiéru bude mít opera 19. prosince.

Podle dostupných pramenů je to poprvé v historii divadla, co vzniká skutečné velké operní dílo pro Liberec. Na text bývalého ředitele divadla Martina Otavy ho vytvořila skladatelka Sylvie Bodorová. Otava se ujal role režiséra a za dirigentský pult byl přizván Marek Štilec.

Libreto zpracovává období konce vlády císaře Rudolfa II. až po dobu po Bílé hoře. Hlavní hrdinkou příběhu je hraběnka Kateřina z Redernu, neodmyslitelně spjatá s historií libereckého regionu. "Patřila mezi desítku nejvýznamnějších aristokratek starší české šlechty. Jako členka panského stavu měla právo zúčastňovat se všech zemských jednání v Praze. Tvrdá a nekompromisní paní, milující matka, opuštěná žena, úspěšná manažerka," uvedl mluvčí divadla Jakub Kabeš.

Hraběnka pozvedla za svoji krátkou vládu celý liberecký region, příkladně se starala o přestárlé, pozvedla vzdělanost. Mimo jiné také založila Kateřinky, tehdy to byla samostatná obec, dnes okrajová čtvrt Liberce. S její osobou je spojen i liberecký zámek, zasloužila se o postavení kaple i věže.

Kateřinu z Redernu ztvární v opeře sólistka liberecké opery Lívia Obručník Vénosová, alternovat ji bude sólistka opery Státního divadla v Košicích Lucie Kašpárková.

Napsala ČTK

Chceš mít přehled o tom, co se děje kolem tebe?

Štítky divadlo, opera, projekt, Martin Otava, Sylvie Bodorová, Rudolf II., Marek Štilec, Liberec, slavnost, Bílá Hora, Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

O jaký newsletter máte zájem?

Vyber jednu, nebo více možností a my se postaráme o to, aby do emailu přišly jen zprávy, které tě zajímají.

Napište první písmeno abecedy.