čtvrtek 14. listopadu 2019 Sáva

Liberec se začal připravovat na možný prodej podílu v teplárně

Liberec se začal připravovat na možný prodej svého podílu v teplárně, s většinovým akcionářem je dlouhodobě ve sporu. Podle náměstka primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec) to ale zatím neznamená, že by město chtělo podíl v Teplárně Liberec prodat.

"Jen se chceme připravit na budoucí situaci, která může přijít za několik měsíců," uvedl Korytář. Záměr přípravy prodeje zatím schválili radní města, souhlas s ním musejí vyslovit ještě zastupitelé.

Společnost patří do skupiny MVV Energie CZ, město je s 30 procenty minoritním vlastníkem. Akcionáři se zatím nebyli schopni domluvit na společném postupu modernizace rozvodů tepla. Spory jsou i ohledně vkladů majetku či přístupu ke smlouvám. Nedávno zástupci města dokonce odstoupili z představenstva teplárny. Jako důvod uvedli, že většina členů představenstva hájí a prosazuje především zájmy většinového akcionáře a brání městu v přístupu k informacím.

Představitelé teplárny výtky odmítají a nedávno se veřejně ohradili i proti tónu Korytářova dopisu, v němž upozornil na možné trestní stíhání.

"Je nebývalé a pro nás zcela neakceptovatelné, aby člen rady SML a zástupce primátora řadou pohrůžek civilním i trestním řízením činil nátlak na vedení teplárny. Pokoušel se bez opory v právu udělovat představenstvu pokyny do obchodního vedení, a prosazoval tak potenciálně ke škodě naší společnosti své politické zájmy," uvedl v prohlášení místopředseda představenstva teplárny Vladimir Kravjansky.

Spory mezi akcionáři se řeší i u soudu, zatím bez výsledku. Ke zklidnění situace možná přispěje setkání zástupců města s německým vedením MVV Energie AG ještě v prosinci. "Věřím, že díky změněnému formátu může dojít k průlomu v jednání," dodal Korytář. Podle mluvčí MVV Energie CZ Jitky Tůmové o schůzku požádala německá strana. "Společnému podniku v Liberci totiž hrozí významné škody včetně propadnutí více než sedmdesátimiliónové dotace na modernizaci sítě. Hlavním důvodem schůzky je vyjasnění postojů obou stran a diskuse o dalším postupu, jenž by rozhodně neměl ohrožovat ekonomickou podstatu společného podniku Teplárny Liberec," uvedla.

Město by si podle Korytáře i přes jednání mělo připravit všechny podklady a informace k možnému prodeji podílu teplárny, aby zastupitelé mohli v případě potřeby rozhodnout, co je pro Liberec nejlepší. Důvodů k prodeji může být více. "Například kdyby se ukázalo, že se modernizace parovodů nerozběhne nebo že jsou tady nějaké nepřekonatelné problémy nebo že z nějakých jiných důvodů je pro město výhodnější se toho podílu zbavit," uvedl náměstek.

Liberecká teplárna zásobuje teplem a teplou vodou zhruba 14 tisíc domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů sféry služeb, mezi něž patří i školy, úřady či nákupní centra.

Autoři

Štítky Liberec, teplárna, MVV

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.