neděle 12. července 2020 Bořek

Nové uskupení Pro KRAJinu vede Josef Šedlbauer. Plánuje kampaň za víc než milion

Uskupení Pro KRAJinu se v kampani před podzimními krajskými volbami v Libereckém kraji zaměří na péči o krajinu a vzdělávání. Chce, aby kraj v budoucnu byl v těchto oblastech v republice lídrem. Novináře o tom informoval lídr kandidátky a krajský opoziční zastupitel za Změnu pro Liberecký kraj Josef Šedlbauer. Na kampaň se chystá uskupení vynaložit 1,1 milionu, částečně ji bude hradit Strana zelených. Na kandidátce jsou kromě nezávislých právě lidé z této strany.

„(uskupení) Pro Krajinu vzniklo proto, aby se kraj stal tahounem v nejdůležitějších věcech, které představují pro příští roky rizika, ale také příležitosti. Jako první z nich vidíme poškozenou krajinu, která potom neodolává suchu a povodním," uvedl Šedlbauer. Podle něj je kraj nejvhodnější institucí, která může změny prosadit. „Jelikož nikdo jiný nemá kapacitu odbornou, lidskou, finance a nemá také přímou vazbu k terénu. Kraj je ten, kdo je schopný na velkých územích, to jsou desítky kilometrů čtverečních, plánovat nějaká opatření, kdo je schopen domlouvat se s vlastníky, kdo je schopen na opatření shánět peníze," míní.

Uvedl také, že je třeba změnit způsob vzdělávání na středních školách, jež zřizuje kraj. „Fungují jako zařízení, do kterých se na začátku, někdy v 15 letech, děti nasměrují na základě jednotných přijímacích zkoušek a projdou, podle mě, úzkými obory. Připravují je na povolání, která možná za pár let ani nebudou existovat," uvedl Šedlbauer, který je vedoucí katedry chemie na liberecké univerzitě. Chce, aby školy fungovaly jako místo, kde se rozvíjí talent dětí. „Které jsou prostupné a postavené mnohem více na všeobecném vzdělávání a spíš na výuce kompetencí než znalostí," dodal.

Na kandidátce Pro KRAJinu jsou z poloviny muži a ženy. Pod touto hlavičkou se na krajské volby v Libereckém kraji chystají Zelení poprvé, v minulých byli její členové na kandidátce Změny, jež získala čtyři mandáty. Uskupení už kampaň zahájilo před rokem besedami či přednáškami, voliče chce oslovovat i prostřednictvím sociálních sítí a kontaktní kampaní.

V posledních krajských volbách vybírali voliči v Libereckém kraji z 19 kandidátek. Do zastupitelstva se dostali lidé ze sedmi, volby vyhráli Starostové pro Liberecký kraj s výrazným náskokem, hlas jim dala téměř třetina voličů a v zastupitelstvu mají 18 míst z 45. Druhé bylo ANO s devíti mandáty, třetí komunisté. Za nimi skončily ČSSD, ODS, Změna a Koalice SPD a SPO. Kraji vládne koalice starostů s ANO, ČSSD a ODS.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto Denisa Albaniová

Štítky ČR, strany, volby, Liberecký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.