čtvrtek 25. února 2021 Liliana

Další varianta převodu podílů města na družstevníky. Složité, nákladné a rizikové, vadí opozici

Liberec začal připravovat už čtvrtou variantu, jak bezúplatně převést podíl města v bytových družstvech na družstevníky. Nazývá ji dotační. Podle tohoto návrhu by družstvo podíl města odkoupilo za cenu obvyklou, radnice by ale zároveň pro členy družstva vypsala dotační program, z něhož zaplatí svůj podíl na kupní ceně. Kdo v bytě žije, nemusel by městu doplácet nic ze svého. Dotace by ale byla krácena těm, kteří byt pronajímají. Jenže právě tato podmínka zatím družstevníkům vadí nejvíce. Ti kritizují také způsob komunikace města. Návrh kritizuje i opozice a problém má i koaliční partner z ODS.

„Vítáme snahu radnice konečně nalézt nějakou cestu. Jsme však přesvědčeni, že jde o cestu složitou, nákladnou a pro družstevníky rizikovou," uvedl opoziční zastupitel Jaromír Baxa (Liberec otevřený lidem).

Jádrem celého problému je sdružená výstavba bytů z let 1997 až 2007, pro něž družstva prostřednictvím města získala dotace ze Státního fondu rozvoje bydlení. Týká se to 1150 bytů v deseti družstvech, město v nich má podíly 25 až 30 procent díky vložení státní dotace. Město se v uzavřených smlouvách zavázalo, že 20 let po kolaudaci domů převede svůj podíl bezúplatně na družstva. Jenže to se nestalo.

Podle právníků města smlouvy neplatí a družstevníci by museli zaplatit při převodu bytů daň z příjmu, která může podle města dosáhnout v průměru 200 tisíc korun na byt. Liberec to chtěl řešit změnou legislativy, návrh na novelu čtyř zákonů ale považuje vláda za nadbytečný.

Město představuje čtvrtou variantu řešení převodu bytů na družstevníky


Město tak postupně přišlo se třemi návrhy a nyní je tu už návrh čtvrtý. „Dostali jsme dotaci od státu a co brání nám, abychom stejnou dotaci poskytli i družstevníkům," vysvětlil Michal Hron (Starostové pro Liberec), který s další variantou přišel. Uzavření kupní smlouvy s družstvy je podle něj způsob, jak odstranit pochybnosti o tom, zda město postupuje v souladu se zákonem.

Jenže opozice považuje tuto variantu za zbytečně nákladnou. „Vyžádá si výdaje na bankovní poplatky, zpracování znaleckých posudků na všechny domy respektive byty, a také na zpracování, schválení, podepsání a archivaci mnoha smluv s jednotlivými družstevníky," myslí si Baxa.

Podle něj je nejlepší takzvaná kralupská varianta postavená na vzájemném zápočtu pohledávek mezi městem a družstevníky. Podle ní by družstevníci zřejmě nic doplácet neměli. „Byla by administrativně nejjednodušší, odstranila by toky hotových peněz, řešila by riziko daní, nenutí družstevníky uznat pochybné závazky a odstraňuje rizika pro družstevníky," dodal Baxa.

A shoda na další variantě nepanuje ani v samotné koalici Starostů, ANO a ODS. Petr Židek z ODS kritizuje, že nebyl pozván na tiskovou konferenci, kde město variantu představilo a novou variantu nikdo ani neprojednal se samotnými družstevníky. „Ano, po zběžném seznámení se touto variantou jsem konstatoval, že by to mohla být cesta, ale rozhodně jsem s ní nevyjádřil souhlas, dokud se s ní neseznámím. Od té doby, co byla představena neproběhla žádná diskuze, a to ani na radě města ani na jednání zastupitelstva ani v žádné pracovní skupině s družstevníky," vadí Petru Židkovi (ODS), který se sám v řešení problému angažuje.

Cestu dotace neodmítá, vidí v ní ale tak komplikace. „To, že řešení může jít cestou dotace, a to především z důvodu pomoci družstevníkům od případné daňové zátěže kvituji, nicméně není z mého pohledu možné činit tak, za pomoci spíše komplikujících danou situaci," dodal.

Problém s komunikací mají i sami družstevníci, kteří o nové variantě vůbec nevěděli a dozvěděli se o ní z tiskové konference radnice. „Zcela jasně bych vyzval vedení města ke změně komunikace směrem družstvům. Protože ta není téměř žádná a i sebegeniálnější varianta je k ničemu, pokud ji družstevníci nepřijmou za svou," vysvětluje Tomáš Stehlík.

Družstevníci se nyní musí s novou variantou seznámit, první ohlasy už ale jsou. „Uvedená varianta je pro mě zcela nepřijatelná. Myslím, že chtějí rozeštvat družstevníky. Staré dobré divide et impera. Někdo bude platit statisíce, někdo míň, někdo nic. Ačkoli smlouvy podepsali všichni stejné," říká například Tereza Sklenářová.

Primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberec) uvedl, že jde o majetek za bezmála miliardu korun. Způsob vypořádaní, jež město zvolí, bude znám možná už letos. „Dali jsme si závazek, že bychom rádi už v letošním roce jednou z těch variant provedli převod podílů v bytovém družstvu Alfa, Beta a Gama, a když nám vše dobře půjde, tak by se to týkalo i A+G Stadion," uvedl primátor. V příštím roce by podle něj měla přijít na řadu ostatní družstva.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Interma byty

Štítky byty, Liberec, interma

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.