pátek 27. května 2022 Valdemar

POLITICKÁ KORIDA: Má Liberec koupit budovu bývalého Skloexportu?

Zastupitelé budou na dnešním jednání projednávat i případný odkup budovy bývalého Skloexportu mezi autobusovým a vlakovým nádražím. Cenovka? Asi 66 milionů korun. Problémem je ale následná rekonstrukce, jen odhady hovoří o minimální částce 600 milionů korun.

Pořídili by tedy zastupitelé budovu pro město? A co by s ní případně bylo? Na to jsme se zeptali jednotlivých zastupitelských klubů, čtenářům Liberecké Drbny přinášíme odpovědi.

Otázka tentokrát zněla: Mělo by město koupit budovu bývalého Skloexportu? Jak by ji případně mohlo využít?


Jindřich Felcman (Zelení/Změna)

Zájmu vedení města o budovu Skloexportu nelze rozumět. Na stole nikdy nebyl problém, že by radnici chyběly kanceláře. Rekonstrukce sousedního Uranu se asi taky nepřipravuje kvůli tomu, aby byl ten dům prázdný. Ve volbách Starostové slibovali, že budou snižovat počty úředníků. Tento slib, jak je u nich zvykem, nesplnili. Nicméně aby jej úplně otočili a začali naopak nakupovat kancelářské budovy pro nové úředníky, to opravdu nedává smysl. Myslím, že Liberec má teď úplně jiné priority.

Petr Židek (ODS)

Neumím si představit, že bychom v dnešní době kupovali budovu Skloexportu.

Několik zásadních údajů:

  • nabídková cena od státu je 66 miliónů Kč
  • odhad ceny za rekonstrukci budovy 800 – 900 miliónů Kč!!!
  • roční údržba budovy je v řádu jednotek miliónů Kč
  • budova je v dezolátním stavu
  • u budovy nejsou k dispozici žádná parkovací místa

Tento výčet faktů si předpokládám dokáže každý přebrat po svém. V dnešní době je z mého pohledu za těchto podmínek naprosto nereálné uvažovat o koupi tohoto objektu. Jediná přijatelná varianta by byla, dostat budovu Skloexportu od státu darem s podmínkou, že stát poskytne účelovou dotaci v minimální výši 500 miliónů Kč na jeho rekonstrukci a nebude podmiňovat účel využití budovy městem.

Šárka Prachařová (ANO)

Budova bývalého Skloexportu je nepochybně zajímavým objektem na strategickém místě. Objekt byl dlouhou dobu zavřený a bude vyžadovat komplexní nákladnou rekonstrukci blížící se odhadem jedné miliardě Kč. Musíme posoudit především ekonomické aspekty, jednat i o možnosti symbolického převodu na město, snížení kupní ceny. Důležité bude zvážit i využitelnost objektu pro město. Zastupitelstvo bude k tomuto tématu jednat na čtvrtečním zasedání a zvolí další postup.

Jaroslav Zámečník (Starostové pro LK)

Rozhodnout nyní, zda Skloexport od státu koupit za nabízenou cenu zhruba 67 milionů, je velmi těžké. Na jedné straně víme, že jde o ikonickou stavbu, která je historicky i architektonicky důležitou součástí Liberce. Na druhou stranu je ale povinností nás politiků chovat se ekonomicky zodpovědně a plnit především to, co jsme občanům slibovali. Tedy, že budeme s veřejnými penězi hospodařit zodpovědně a zajistíme lidem kvalitní péči o veřejný prostor, dopravu, zeleň, infrastrukturu, ale i další, pro fungování města důležité provozní věci.

Zároveň je ale třeba počítat s tím, že se odmítnutím nabídky na odkup Skloexportu vystavujeme možnému riziku, že ministerstvo objekt nabídne k volnému prodeji. V tu chvíli se budova může stát předmětem spekulace, která městu do budoucna významně zkomplikuje jeho záměry při rozvoji jedné z nejcennějších lokalit v blízkosti vlakového a autobusového nádraží.

Preferuji, ať zkusíme jednat s ministerstvem, aby znovu přehodnotilo podmínky pro odkoupení městem, a v ideálním případě souhlasilo s bezplatným převodem do majetku Liberce, případně výrazným snížením požadované ceny. Pochopitelně bez podmínek, které by nás zavazovaly například k tomu, že objekt město musí používat striktně pouze pro administrativní účely. Věřím, že tahle varianta je stále ve hře. Stejně tak si umím představit, že budova zůstane v majetku státu, který ji do budoucna využije například pro případný přesun některých svých agend z centrální úrovně do regionů.

Aktuálně navíc nejde pouze o investici do nákupu Skloexportu za 67 milionů, ale také o financování rekonstrukce celé budovy. A ta, alespoň podle posledního odhadu ministerstva financí, se blíží částce kolem půl miliardy, což si Liberec rozhodně nemůže dovolit. Už proto, že nás čeká řada jiných priorit, kam potřebujeme investovat. Nejen těch velkých, jakou je chystaná přestavba plaveckého bazénu, ale především mnoha menších, které významně zlepší život Liberečanům.

Jaromír Baxa, Zuzana Kocumová (LOL)

Podle našeho názoru je nákup budovy Skloexportu mimo současnou libereckou realitu a divíme se, že nad tím vedení města vůbec uvažuje. Není ani na základní věci, které město jednoznačně musí zajišťovat - na péči o vlastní majetek, o veřejný prostor, pořádek v ulicích. 

Peníze potřebujeme jinde. Ani letos není ani koruna v rozpočtu na rekonstrukci bazénu, kde už před dvěma lety měla být zahájena. Vedení města navíc má od prosince posudek ČVUT, podle kterého se má bazén s ohledem na poruchy uzavřít. Řešení bazénu by měla být mnohem větší priorita než návrhy na výkup Skloexportu.

Vzpomeňme, že před 5 lety byla odmítnuta koupě zámku za 106 milionů, který tvoří centrum Liberce, má krásné zahrady a je ve slušném stavu, takže by téměř nebyly potřeba další náklady pro jeho provozování. Starostové byli tehdy velmi razantně proti, podle jejich názoru nebylo dost jasné, jak se bude Zámek dál využívat.

Žádnou představu nepředložili ani ke Skloexportu, k návrhu není přiložen ani žádný návrh financování nebo variant budoucího provozu. Tajemník magistrátu jen v obecné rovině nadhodil, že se do budovy přesunulo několik odborů, to je ale na takto velkou budovu.

Na zastupitelstvu proto navrhneme stažení bodu. Primátor a spol. dostanou šanci návrh dopracovat. Pokud využití nemáme a projekt by nebyl finančně návratný, tak je výkup naprostá utopie.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Liberec

Štítky politická korida, korida, liberec, radnice, zastupitelé, skloexport

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.