Počasí dnes3 °C, zítra1 °C
Pátek 3. února 2023  |  Svátek má Blažej

Muzeum v České Lípě hledá artefakty spojené s historií místní Vagónky

Muzeum v České Lípě hledá pro připravovanou výstavu artefakty spojené s historií českolipské Vagónky, místní žádá o pomoc ve veřejné sbírce. Se životem obyvatel v regionu je průmyslový závod svázaný déle než 100 let. Kromě nákladních a osobních železničních vagónů se v něm v minulosti vyráběly také tramvaje, elektrické lokomotivy, autobusy nebo kabiny pro visutou lanovou dráhu. V tiskové zprávě o tom za muzeum informovala Lenka Mrázová.

Výstavu nazvanou Příběh českolipské vagónky chce muzeum zahájit letos v květnu, potrvá do září. „V České Lípě a v okolí se najde stále mnoho pamětníků, jejichž rodiny byly profesně svázány s touto výrobou. Pracoval tam třeba tatínek, dědeček. Proto to není jen výstava zaměřená na technické parametry výroby, ale odráží také příběhy lidí z našeho města," uvedla Lenka Mrázová.

To je podle ní také důvod, proč muzeum o pomoc žádá místní. „Pokud máte doma staré fotografie nebo předměty, které jsou spojeny s historií českolipské Vagónky, rádi je zapojíme do této výstavy. Zajímají nás i železniční modely, prospekty, upomínkové předměty a další materiály, které dokumentují historii železniční dopravy na našem území," dodala. Lidé mohou kontaktovat kurátora výstavy Marka Hofmana telefonicky na čísle 774 825 090 nebo mu poslat zprávu na e-mail: hofman@muzeumcl.cz.

Historie českolipské Vagónky se píše od roku 1918, původní název byl Severočeská vozovka a strojírna Česká Lípa. Nyní patří pod francouzského výrobce vlaků Alstom, který předloni odkoupil vlakovou divizi kanadské strojírenské společnosti Bombardier, jejíž součástí českolipský závod byl. Podle údajů na webu Alstomu českolipský závod v současné době zaměstnává 1100 lidí, čímž se řadí mezi největší zaměstnavatele v Libereckém kraji. Českolipský závod se zaměřuje především na svařování komponentů pro příměstské, regionální vlaky a pro dvoupodlažní vozy, lehká kolejová vozidla, tramvaje a metro.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Liberecký kraj

Štítky ČR, muzea, Česká Lípa

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.