Počasí dnes21 °C, zítra18 °C
Čtvrtek 1. června 2023  |  Svátek má Laura

Sedm vybraných sportovních klubů v Liberci si rozdělí skoro sedm milionů, opozice to kritizuje

Liberečtí zastupitelé na čtvrtečním zasedání schválili rozdělení skoro sedmi milionů korun na mládež sedmi vybraným sportovním klubům. Opoziční Liberec otevřený lidem (LOL) tento postup považuje za netransparentní, neúspěšně navrhoval krácení dotací a vypsání otevřené výzvy, která bude mít jasně daná kritéria. Náměstek primátora Petr Židek (ODS) kritiku opozice odmítl, řekl, že ve výběru vždy hraje roli i subjektivní názor.

„My jsme se rozhodli podpořit kluby stejným způsobem, jako jsme to udělali v loňském roce," řekl náměstek. Podle něj vycházejí i z toho, jaké kluby z Liberce podporuje Liberecký kraj.

  • Bílí Tygři Liberec 2 500 000 Kč
  • Slovan Liberec 2 500 000 Kč
  • FBC Liberec 500 000 Kč
  • VK Dukla Liberec 250 000 Kč
  • TJ Dukla Liberec 1 000 000 Kč
  • Futsalový klub Zlej se(n) Liberec 50 000 Kč
  • Sportovní klub stolního tenisu Liberec 50 000 Kč

Program města je určený na podporu mládeže významných sportovních klubů, způsob jejich výběru kritizovala hlavně opoziční zastupitelka a bývalá reprezentantka v běhu na lyžích Zuzana Kocumová (LOL). „Pravidla jsou nastavená povšechně. Splňují je i další kluby, neměly ale šanci se tam dostat," řekla zastupitelka. Vadí ji, že mezi podpořenými není atletický ani plavecký klub, které podle ní reprezentují Liberec i na mezinárodní scéně. Kocumová také míní, že není složité stanovit přesně daná kritéria podle toho, jakých úspěchů kluby či jednotlivci dosahují.

„Vadí mi, že to je uzavřená skupina, do které nemají ostatní možnost se dostat," řekla. „A tak třeba atleti AC Slovan Liberec, plavci Slavie, nemluvě o orientačních běžcích a dalších a dalších jsou už rok mimo," vadí jí. 

Podle Židka to ale neznamená, že by kluby nezařazené do tohoto dotačního programu nemohly dostat od města peníze třeba formou individuální dotace. „Jednám se všemi, kteří za mnou přijdou a probíráme možnosti dotací. Mají možnost si zažádat. Nikdy ale nebude dostatek peněz na to, abychom dali všem to, co by chtěli. Vždycky to bude o nějakém politickém rozhodnutí, které je založeno na nějakém subjektivním pohledu," dodal.

Sedm klubů si rozdělí 6,85 milionu korun. Po 2,5 milionu korun dostanou mládežnické oddíly hokejových Bílých Tygrů a fotbalového Slovanu Liberec, milion volejbalová TJ Dukla Liberec, půl milionu florbalisté z FBC Liberec, čtvrt milionu volejbalový klub TJ VK Dukla Liberec a po 50 tisíc korun stolní tenisté z SKST Liberec a Futsalový klub zlej se(n).

Zastupitelé schválili i rozdělení peněz z každoročního dotačního programu na podporu pravidelně sportujících dětí. V něm radnice peníze rozděluje mezi kluby na základě jejich výdajů a velikosti členské základny a čerpat z něj mohou i ty zařazené do speciálního programu významných klubů. Třeba hokejoví Tygři z něj dostanou na 333 dětí dalších 666 tisíc kornu.

Letos mohly kluby získat z tohoto programu na jedno pravidelně sportující dítě až 2000 korun, loni bylo maximem 1000 Kč. V prvním kole uspělo 58 sportovních klubů a spolků. Mezi ně město rozdělí 14,85 milionu korun, dotace jsou na 8027 sportujících dětí. V programu je k dispozici ještě 4,15 milionu. „S ohledem na to, že kolem 20 klubů si podalo žádost, která nebyla úplně v souladu s podmínkami, nebo jim chyběly nějaké detaily, nějaká doplnění a my nechceme, aby kluby trpěly tím, že měly nějaký drobný formální nedostatek, tak jsme se rozhodli, že pro ně vyhlásíme druhé kolo této výzvy," dodal Židek.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Sport park Liberec

Štítky ČR, správa, sporty, Liberec, dotace

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Radek Málek

Zajmavý, že to dostaly jen ty kluby ,kteří mají své lidi bud v zastupitelstvu nebo ve sportovní komisi.

Úterý, 30. května 2023, 09:03

Petr Ruprecht

Futsal namísto třeba atletiky? Další kreten na radnici.

Pátek, 26. května 2023, 20:05

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Založením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.