pondělí 20. ledna 2020 Ilona

Mackovíka odvolali na základě auditu, který na záchrance proběhl

Stanislav Mackovík končí v pozici ředitele krajské záchranky okamžitě. Hejtman Martin Půta nevyhověl jeho žádosti na uvolnění z funkce k začátku příštího roku a ředitele záchranky odvolala Rada kraje s okamžitou platností. Od středy povede záchranku jeho náměstek Jan Lejsek.

Překvapivá zpráva přišla z krajské záchranky už během pondělního večera. Stanislav Mackovík předal vedení Libereckého kraje žádost o uvolnění z funkce ředitele Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje. Post ředitele chtěl Mackovík podle svých slov opustit k poslednímu dni letošního roku.

Hlavní důvod? Manažerská selhání

Kraj Mackovíka odvolal na základě výsledků auditu záchranky."Hlavním důvodem odvolání jsou manažerská selhání vyplývající z forenzního auditu, který dnes projednala rada kraje," řekl hejtman Martin Půta. Podle něj ani Mackovík nerezignoval, ale pouze požádal o poskytnutí pracovního volna. "To si z pohledu nároků na řízení záchranné služby, ale i zákoníku práce neumím dost dobře představit," dodal Půta.

"Nový ředitel této největší příspěvkové organizace potřebuje mít jasný mandát k tomu, aby mohl provést potřebné změny v některých oblastech činnosti záchranné služby a zajistil nápravu chyb, “ řekl  hejtman s tím, že si přesto váží některých opatření, které odvolaný ředitel již v průběhu zpracování auditu provedl, například zrušil některé nevýhodné smlouvy.

Kocumová doufá v lepší komunikaci

Náměstkyně hejtmana Zuzana Kocumová doufá, že s novým ředitelem se výrazně zlepší komunikace mezi záchrankou a krajem. „I jeho takzvaná rezignace, či spíše žádost o dočasné uvolnění, byla nejprve doručena médiím, a pak teprve na kraj. Vzhledem k negativnímu výsledku auditu věřím, že až vypíšeme nové výběrové řízení na místo ředitele, bude vybrán člověk, který naplní  závěry auditu a nebude případné spory či diskuse o různých názorech na věc převádět do osobní roviny,“ řekla náměstkyně.

Čtete také: Manažerské shrnutí auditu

Mackovík rozeslal své vyjádření v pondělí večer. „Jsem přesvědčen o tom, že není dlouhodobě možné zvládat plnohodnotně a efektivně mandát poslance Parlamentu České republiky a zároveň manažerský post ředitele významné krajské organizace,“ popsal ředitel krajské záchranky ve svém prohlášení během pondělního večera a dodal: „Jsem připraven spolupracovat s budoucím pověřeným ředitelem Zdravotnické záchranné služby dle jeho přání a představ a předat veškerou současnou agendu, a také plánované projekty. Věřím, že Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje se bude i nadále rozvíjet a udrží si svou stávající vysokou úroveň.“

Chce být dál záchranář

Ve svém vyjádření nezapomněl poděkovat všem spolupracovníkům. Ze záchranky nechce Stanislav Mackovík odcházet úplně. „Osobně jsem rozhodnut ponechat si v rámci Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje úvazek, který mi umožní udržet si odbornou kvalifikaci záchranáře. Předpokládám proto víkendové či noční služby v rámci letecké záchranné služby, respektive ve vozech rychlé zdravotní služby,“ říkal ještě v pondělí večer.

Mackovík získal v uplynulých volbách druhý nejvyšší počet hlasů v Libereckém kraji. Krajského lídra KSČM porazil jen Jan Farský.

Napsal Michael Daněk a malý ptica

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.