Aktuálně

Tygři v Brně bojovali, na body to ale nestačilo. Kometa vyhrála 3:1 více...

Radost pro řidiče v Liberci – Vítězná ulice je opět průjezdná více...

Zloděje na dně vypuštěné přehrady v Liberci zlákal vůz stavbařů, krádež ale zpackali více...

Obrovský úspěch absolventky liberecké univerzity: získala sklářského Oskara více...

Řidička na přechodu v Jablonci přehlédla chodkyni, těžce ji zranila více...

Tunel se po dlouhé opravě otevírá. Už příští rok ŘSD na průtahu chystá další omezení více...

Během víkendu se budou teploty držet nad nulou. Řidiče potrápí mlha více...

U Panské skály supermarket stavět nelze, ministerstvo potvrdilo zamítnutí výjimky více...

Houby v Libereckém kraji moc nerostou, v lesích je sucho

Autoři | Foto Vaše Fleišman

Houby v Libereckém kraji na začátku prázdnin rostou málo. Srážek bylo málo a v lesích je sucho. I tak se dají ale nalézt podle oslovených houbařů hřiby, jedlé muchomůrky růžovky přezdívané masák a občas i kozáky či holubinky.

Kolem Liberce houby skoro vůbec nerostou. „Přineseme pár růžovek, sem tam nějakou holubinku, jednoho dva (hřiby) kováře. Zatímco loni v tuto dobu nebyl problém přinést košík kdykoliv," řekl mykolog Zdeněk Pelda.

Obdobné je to podle něj i v dalších částech libereckého regionu. „Lze říci, že Liberecko je na tom s houbami špatně, nejblíže zaregistrované nálezy mám ve Smržovce," uvedl.

I když jde podle něj o období chudé na houby, skladba je různorodá. „Jak bývá zvykem, když je sucho, rostou hřibovité houby, ty to snáší nejlépe. Jsou také růžovky, sem tam nějaké holubinky," dodal.

Houbař Filip Marek našel v lesích u Škodějova nedaleko Semil v sobotu i kozáky. „Na jednom místě jich bylo asi deset a asi o kilometr dál jsem našel pět velkých hřibů. Jinak jsem při dvouhodinové procházce viděl asi jen 15 jiných hub, které nesbírám," uvedl.

Málo hub se nachází i v okolí Lomnice nad Popelkou v Českém ráji. „Je to hodně slabé, zapršelo tady jen lehce a lesy jsou suché," uvedla mykoložka Jana Čapková.

O víkendu byla v Podtroseckém údolí a ani tam nebyla příliš úspěšná. „To byla jedna holubinka na kilometr čtvereční," odhadla.

Lepší by podle ní mohla být situace ve směru na Krkonoše. „Tam se dají snad najít růžovky," dodala.

Sucho je i v Jizerských horách, houby se vyskytují lokálně a není jich mnoho. „V sobotu jsme měli houbařskou vycházku. Byly lokality od sebe vzdálené cca tři až čtyři kilometry. Z jedné jsme přinesli pěkné hříbky a z druhé nic," uvedl zkušený houbař z Velkých Hamrů Petr Hampl.

Domů si v těchto dnech přináší i několik druhů holubinek. „Vyškvařím je se syrovým sádlem jako škvarky a s medvědím česnekem to je laskomina," dodal.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky houby, mykolog, lesy, les, Liberecký kraj, holubinka, houbaření, Liberec, Smržovka, Petr Hampl, Jana Ebertová

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.