čtvrtek 14. listopadu 2019 Sáva

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Radnici je potřeba opět začít řídit, říká lídr liberecké ODS Petr Židek

S čím jde do blížících se komunálních voleb liberecká ODS? Jejího lídra Petra Židka se v online chatu ptali sami čtenáři Liberecké Drbny. A zajímalo je hodně věcí od chovu bílých tygrů až po řízení dopravního podniku nebo stav sportovního areálu ve Vesci.

Jak se stavíte ke zrušení chovu bílých tygrů v liberecké ZOO a k otázce prohlášení ředitele tohoto institutu?
Mám rád naši zoologickou, každý rok tam aspoň jednou jdu se svými dětmi. Proto si nedovedu představit, že už bych tam neměl vídat bílé tygry. Bílí tygři se stali hrdým symbolem našeho hokejového klubu a prostě k Liberci patří stejně jako např. Ještěd. Udržet jejich chov je jen otázka peněz, a myslím, že tito mazlíčci vydělají na sebe, i na spoustu zvířat, o kterých ani nevíme, že v ZOO jsou. A pokud někdo tvrdí, že mu chov bílých tygrů nezapadá do nějaké EU koncepce, tak myslím, že je to nesmysl. Chápu, že zoologické jsou zřizovány především k tomu, aby chovaly ohrožené druhy zvířat, ale je přeci důležité, aby tam měli důvod přijít i návštěvníci. A bílí tygři jsou přeci tím hlavním důvodem, proč je návštěvnost ZOO Liberec taková, jaká je.

Budete v koalici se Změnou,nebo ji odmítáte stejně jako ostatní strany?
Dodnes jsem neslyšel, že by se někdo, kromě ODS, jasně vymezil a veřejně dopředu odmítl budoucí koalici se Změnou. Neslyšel jsem to ani od ANO, Starostů pro Liberec ani od ČSSD, takže nevím, koho myslíte těmi ostatními. Samozřejmě všeobecně platí, že koalice se dělají až po volbách. Nicméně já zcela kategoricky a dlouhodobě odmítám koalici se dvěma subjekty. Jedním je Změna pro Liberec a druhým KSČM. To, že odmítáme koalici s KSČM je všeobecně známá věc. Naše odmítání koalice se Změnou je především z důvodů nemožnosti normální komunikace s lidmi, kteří tento populistický projekt představují. Z mého pohledu jde více o "sektu" než o politický subjekt.

Pro vyjednávání aspoň čtyři zastupitele

Co budete brát v rámci voleb za úspěch/neúspěch? 
Pokud jde o počet mandátů v zastupitelstvu, tak naším cílem je co nejlepší výsledek tak, abychom měli být silným partnerem pro budoucí vyjednávání v koalici. Jako minimum pro dobrý start pro vyjednávání je důležité získat minimálně 4 mandáty.

Chcete oprášit výstavbu lanovky z Lidových sadů do Bedřichova. Proč?
V minulých dobách, kdy se o její výstavbě uvažovalo, to byl opravdu nesmysl. Za 20 let, kdy byl tento projekt naposledy na stole, se toho mnoho změnilo. Změnil se především životní styl a způsob trávení volného času. Dnes jsou, na rozdíl od minulosti, hory navštěvovány celoročně. Dříve se na Bedřichov jezdilo hlavně v zimě, a rozhodně nebyl navštěvován tak masivně, jako dnes. To se sebou samozřejmě nese i řadu především dopravních komplikací. Výstavba lanovky velkou část těchto problémů dokáže vyřešit a navíc to Liberec i zatraktivní nejen pro jeho obyvatele, ale i pro jeho návštěvníky. Umím si představit, že se Liberečák rozhodne vyrazit na kolo nebo na běžky do Béďova a jednoduše dojede tramvají do Liďáků, kde pohodlně přesedne do kabinky lanovky a za chvilku je na Bedřichově. Starost s tím, jestli na Bedřichově zaparkuje, mu odpadne, nehledě na to, že to pro toho, kdo má městskou kartu, může být zajímavé finančně. Jde o to, jak se systém dopravy nastaví.

Petr Žídek

narodil 27. 3. 1969 v Liberci, po základní škole studoval obor elektro na střední škole Na Bojišti, poté navštěvoval Střední obchodní akademii a školu kde maturoval. Vysokoškolské vzdělání absolvoval na Vysoké škole CEVRO Institut, kde v magisterském programu vystudoval obor Veřejná správa. Na stejné škole absolvoval i studium MPA.

Po revoluci se věnoval soukromému podnikání, následně v roce 1998 zakotvil u společnosti Philip Morris ČR a.s. V roce 2007 nastoupil na Ministerstvo vnitra ČR, kde pracoval na přípravě investičních projektů. Později jako ředitel Kanceláře projektů a evropských fondů na Policii ČR měl v gesci největší projekt na obnovu a modernizaci policie a její techniky v poválečné historii. Později pracoval ve státním podniku Česká pošta a.s. jako ředitel úseku Business Development pro eGov a ICT. V letech 2010 – 2012 a následně od roku 2014 se jako živnostník věnuje administraci veřejných zakázek a poradenství v oblasti veřejné správy.

Členem ODS je od roku 2002 

V Liberci ODS vládla zhruba dvacet let. Jak chcete Liberečáky přesvědčit, že budete jiní, než vaši předchůdci?
Je třeba říci, že za peníze, které jsou předmětem dluhopisu, vzniklo mnoho nových investičních projektů, které dodnes slouží občanům. Patří mezi ně především výstavba Nového magistrátu za 233 milionů, rekonstrukce tramvajové trati za 104 milionů, výstavba Sportovního areálu Liberec za 593 milionů, rekonstrukce fotbalového stadionu u Nisy za 155 milionů, parkovací dům na Ještědu a investice do Sportovního areálu Ještěd za 239 milionů, výstavba 293 nových bytů pro seniory v ulici Krejčího za 450 milionů a dále mnoho menších investic, např. do ZOO, Botanické zahrady a investice více než 500 milionů do objektů škol a školek. Předchozí vlády ODS, na rozdíl od současného vedení města, peníze neprojídaly, ale smysluplně investovaly do projektů, které slouží dodnes. Současnému vedení města se dokonce podařilo projíst i peníze na splátku jistiny (600 milionů) tolik omílaného dluhu.

Jaký je váš postoj k aktuální situaci v DPMLJ a má ODS vlastní návrh řešení k dopravní situaci po skončení spolupráce DPMLJ a Busline? 
Situace v DPMLJ je hodně složitá a už nemá cenu hledat příčiny. Klíčové je zajištění dopravní obslužnosti, tedy především dostatečného počtu autobusů a řidičů. Úkolem politiků tam bude především vytvoření zadání a podmínek pro práci vedení DPMLJ a zajištění adekvátních finančních prostředků. ODS podpoří každé řešení, které zajistí především kvalitní a pohodlnou dopravu s dostatečným pokrytím.

Jaký je váš názor na referendum, které prosazuje Změna pro Liberec?
Je to volební kampaň jedné strany placená z peněz města. Jsou to 2 miliony vytažené z kapes nás všech. Něco, na co jsme od Změny pro Liberec zvyklí. Navíc je to celé zmanipulovaný podvod. Jako takové je potřeba referendum naprosto ignorovat.

Co uděláte proto, aby byl Liberec lépe průjezdný?  
Liberec je členité a dopravně komplikované město. Jedna z mála věcí, která se dá udělat, je využití inteligentního řízení křižovatek. Další věcí je kvalitní koordinace stavebních činností při opravě silnic tak, abychom nějaký úsek neuzavřeli a druhý den neuzavřeli i objízdnou trasu. Při plánování uzavírek silnic je třeba především přemýšlet.

Co byste změnil na fungování radnice? 
Zjednoduším to. Radnici je potřeba opět začít řídit.

Proč všichni slibují nové parky, když ty existující jsou ušmudlané a páchnou ? o uděláte s potkany pobíhajícím ulicemi celého města?
Slibování nových parků zní lépe než hesla typu "posekáme a uklidíme". V dobách, kdy ve vedení města byla ODS, byl vypracován plán deratizace, ten se plnil a potkani po městě nepobíhali. Navíc bylo ve městě uklizeno. K této praxi se vrátíme.

Velkým tématem je liberecký bazén. Co bude prosazovat ODS? 
Neviděl jsem podrobný rozpočet opravy bazénu a nejsem stavař, tak oprávněnost této částky nedokážu posoudit. Ale všeobecně si myslím, že věci se dají dělat dvěma způsoby "buďto levně nebo dobře". A navíc si myslím, že stotisícové město, jakým je Liberec, by klidně využilo bazény dva. 

Představte si, že sedíte v aktuálním zastupitelstvu a máte hlasovat o pronájmu areálu na Ještědu, hlasovali byste jako ODS pro? Souhlasíte s tím, kam nový nájemce areál posouvá? 
Ano, hlasoval bych pro stejně tak, jako to udělali zástupci ODS v současném zastupitelstvu. Navíc jsem přesvědčen, že jediný, kdo dokáže smysluplně rozvíjet a provozovat areál na Ještědu, může být pouze privátní subjekt s podporou města.

K čemu bude zámek sloužit?

Jaký máte názor na zámek? Mělo by ho město koupit a provozovat? Nebo je to špatný nápad?
Zámek není jenom 100 milionů na jeho nákup, ale další desítky milionů do jeho rekonstrukce a zprovoznění, a to hodlám podporovat pouze v tom případě, že bude jasné, k čemu bude zámek sloužit a z čeho se to bude platit.

Jak přesně chcete postupovat při schvalování a prosazování nového územního plánu? A zůstanou součástí kontroverzní pásy zeleně, které zasahují do soukromého vlastnictví? 
Nejprve je důležité říci, že bez zásahů Změny pro Liberec mohl být územní plán schválen už na jaře roku 2015. Město především už co nejdříve potřebuje nový územní plán. Do současného návrhu se sice dostaly některé nesmysly, ale nyní už nemůžeme a ani nechceme celý proces znovu vracet téměř na začátek. Proto budeme v zastupitelstvu podporovat schválení územního plánu v jeho současné podobě a následně se můžeme pustit do změn územního plánu a odstranit zmiňované nedostatky.

Jak chcete financovat sport ve městě? Zejména podporu mládežnických sportovních klubů.
Systém podpory mládežnického sportu zavedla v Liberci ODS již před téměř 20 lety a je dodnes funkční. Na místě je diskuse o výši finančního příspěvku schvalovaném v zastupitelstvu.

Máte nějaké plány, jak oživit areál ve Vesci?
Sportovní a rekreační areál Vesec si rozhodně zaslouží mnohem optimističtější budoucnost, než je jeho současná smutná realita. Jeho celková proměna, oživení, zatraktivnění a zpřístupnění co největšímu počtu občanů musí být jednou z priorit nového vedení města. Tím spíše, že se Liberec honosí oceněním Evropské město sportu, o které se mimo jiné zasloužilo i tím, jaký mělo záměr s využitím areálu v budoucnosti. Měly by se zde instalovat prolézačky, skákadla, lanové centrum, lezecké stěny, půjčovna kol a koloběžek, případně další aktivity. Dokážu si představit i projekt vybudování turistického kempu a propojení s nedalekým kopcem Císařský kámen, kam by směřovaly singl trekové trasy pro cyklisty. Pro zimní období je zde vybudována infrastruktura pro zasněžování. Podporujme ve Vesci všemožné aktivity, především pro děti a mládež.

Co říkáte tomu, že v období abnormálního sucha bylo lesní koupaliště napouštěno z vodovodního řadu? 
Odpovím otázkou: "napouštěl byste si doma děravou vanu?" U Změny je to zřejmě normální, a to je přesně ten příklad, kdy se věci dají dělat "buď levně nebo dobře". Nemám nic proti rekonstrukci Lesního koupaliště, ale když už se něco dělá, tak se to má dělat pořádně a bez politické propagandy.

PR text

Štítky ODS, Liberec, volby, rozhovor, Petr Židek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.