neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Stavbou roku Libereckého kraje je bytový dům u Máchova jezera

Bytový dům ve Starých Splavech u Máchova jezera se stal vítězem 14. ročníku soutěže Stavba roku Libereckého kraje. V internetovém hlasování veřejnosti o krajskou Stavbu století vyhrál hotel a vysílač na Ještědu v Liberci. Výsledky vyhlásil Liberecký kraj v úterý, soutěž pořádá od roku 2004.

„Smyslem je vyjádření podpory všem, kteří vytvářejí užitečné a krásné stavby," řekla při vyhlášení výsledků předsedkyně poroty a krajská radní Radka Loučková Kotasová (ANO).

Loni porota neudělila ani jednu hlavní cenu, před dvěma lety se stavbou roku stal sportovní a rekreační areál Maškova zahrada v Turnově. Letos bylo do soutěže přihlášeno šest staveb a čtyři studentské práce.

Hlavní kategorii vyhrál loni dokončený družstevní dům LakePark Residence za 80 milionů bez daně. Kombinuje trvalé bydlení a apartmány pro krátkodobé pronájmy rekreantům, kteří přijíždějí k Máchovu jezeru. Členitý dům s 37 byty vznikl na místě, kde byla asi 20 let jáma po rozestavěném penzionu.

Podle architektky Moniky Čížkové ze společnosti EBM Expert Building Management jim zástupci města dva roky nevěřili, že tam něco postaví. „Říkali, že takových tady bylo asi pět. Když to začalo růst, místní byli nadšení, že se se zbavili ošklivé díry uprostřed obce," dodala.

V hlasování veřejnosti nejvíce hlasů získala cyklostezka mezi Novým Bore am Svorem na Českolipsku. Vybudování více než tříkilometrového úseku v CHKO Lužické hory si vyžádalo přes 13 milionů korun. Tato stavba vyhrála u porotců i jednu dílčí kategorii, stejně jako rekonstrukce obřadní síně na Lesním hřbitově v Novém Boru téměř za deset milionů. Mezi studenty ocenění získali Josef Dvořák a Ondřej Samko z Integrované střední školy Semily za dílo nazvané „Točené schodiště s prosklenou stěnou".

Stavba století Libereckého kraje

V rámci výročí 100 let od vzniku Československa vyhlásil kraj i anketu o nejlepší stavbu, jaká vznikla na území Libereckého kraje od začátku 20. století do současnosti. Nejvíce hlasů v internetovém hlasování získalo unikátní dílo na Ještědu. Rotační hyperboloid s hotelem a vysílačem dokončený v roce 1973 je národní kulturní památkou. Lidé ho před lety v republikové anketě zvolili českou stavbou 20. století. V krajské anketě na druhém místě skončil zaniklý obchodní dům Ještěd, který stál v centru Liberce. Třetí byly liberecké Lázně Františka Josefa I. přestavěné na galerii, kde se dnes vyhlášení soutěže o stavbu roku konalo.

Autoři | Foto lakepark.cz

Štítky stavba roku, Liberecký kraj, bytový dům, Staré Splavy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.