úterý 19. listopadu 2019 Alžběta

Na hranicích začaly speciální silniční kontroly zaměřené na dovoz masa z Polska

V Česku dnes začaly intenzivní kontroly zaměřené na veterinární zboží dovážené do ČR z Polska. Soustředí se na hlavní tahy u hranic a budou zřejmě celý týden. Akce, na které se podílejí policisté, celníci, hygienici a veterináři, souvisí s kauzou problémového polského hovězího masa.

„Společné intenzivní kontroly nákladních vozidel přepravující potraviny u hranic s Polskem budou probíhat určitě tento týden, dál se uvidí. Úkolem policie je vytipování míst, zastavování vozidel, kontrola dokladů řidičů a podobně," řekl mluvčí krajské policie Jan Čížkovský.

V souvislosti se zásilkami podléhajícími veterinárnímu zákonu celníci v Královéhradeckém kraji kontrolují, zda jsou zásilky nahlášené Státní veterinární správě. Povinnost nahlásit zásilku podléhající veterinárnímu zákonu do systému Státní veterinární správy má příjemce v ČR 24 hodin před dodáním zásilky. „Přes operační centrum máme do jejich databází přístup. Když při kontrole zjistíme že to nahlášené není, dáváme podnět státní veterinární správě," řekla mluvčí hradeckého celního ředitelství Jitka Fajstavrová.

Veterináři pak odebrané vzorky prověří na to, zda nebyla zvířata léčena antibiotiky, zda maso vypadá v pořádku a také na výskyt salmonely.

Polsko je v posledních dnech středem zájmu kvůli porážkám nemocných krav a obchodování s jejich masem. Hlavní veterinář Pawel Niemczuk ve čtvrtek prohlásil, že Polsko vyvezlo 2700 kilogramů podezřelého hovězího do deseti zemí EU, do ČR se podle něj maso nedostalo. Následně však Polsko informaci změnilo, maso se mělo dostat do 14 evropských států včetně ČR.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, Polsko, potraviny, zdraví, chov, kriminalita, Královéhradecký kraj

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.