pondělí 20. ledna 2020 Ilona

PŘEHLED: Podívejte se na mapu nejvyhledávanějších rodáků. V Liberci je to Vlasta Burian, v Jablonci Koukalová

Server iRozhlas.cz na svém webu uveřejnil mapu, na níž zle najít detailní informace o tom, jaký rodák je z onoho města na Wikipedii tím nejvyhledávanějším. V Liberci je to král komiků Vlasta Burian, v Jablonci zase bývalá biatlonistka Gabriela Koukalová.

Vlasta Burian je jednou z nejvýznamějších postav českého filmu. Z libereckých rodáků tak porazil třeba i další herce Oldřicha Kaisera nebo Pavla Lišku. Město je také zaslíbené sportu, z Liberce pochází třeba Zuzana Hejnová nebo hokejista Petr Nedvěd. Nejvyhledávanějším je ale stále Burian. Vyplývá to z obsáhlé mapy, kterou najdete na serveru iRozhlas.cz.

Zajímavá jsou i jména z dalších měst Libereckého kraje. V Jablonci je to Gabriela Koukalová, ve Frýdlantě herec Jan Budař, a v České Lípě miliardář Petr Kellner.

Mapa je inspirovaná podobným projektem amerického serveru The Pudding. Vychází z dat z období mezi červnem 2015 a červnem 2019, která poskytuje česká Wikipedie. U každé obce, která má na Wikipedii uvedené osobnosti v ní narozené, zobrazuje rodáka, jehož záznam má na Wikipedii nejvíce přečtení. Obcí s rodáky, kteří jsou na Wikipedii uvedení, je celkem 1749, tedy asi čtvrtina ze všech českých měst a vesnic.

Autoři | Foto repro Česká televize

Štítky mapa rodáků, Liberecký kraj, Vlasta Burian, Gabrieal Koukalová

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.