neděle 7. června 2020 Iveta

Obyvatelé Jablonce si výrazně připlatí za popelnice. Město chystá skoro třetinové zdražení

Jablonec od příštího roku zvýší platby za svoz a likvidaci komunálního odpadu. V jaké výši to bude, rozhodne zastupitelstvo na podzim, může jít ale až o 30 procent. Naposledy se platba za odpady v Jablonci valorizovala v roce 2017, bylo to zhruba o osm procent.

„My budeme určitě muset přistoupit ke zvýšení, abychom systém narovnali," řekl náměstek primátora Štěpán Matek (KDU-ČSL). Podle něj loňské výdaje na odpadové hospodářství přesáhly 46 milionů korun, od obyvatel se podařilo vybrat bezmála 28 milionů korun a asi 5,5 milionu od společnosti Eko-kom jako odměnu za množství vytříděného odpadu. Zbytek doplácelo město.

Chybí peníze

V systému tak podle náměstka chybí peníze na zvýšení počtu sběrných nádob, zajištění úklidu kolem popelnic a dalších místech či na častější mytí nádob na odpady. „Pokud chceme mít Jablonec čistší a přívětivější, bude muset město zvýšit cenu za svoz odpadu od roku 2020 minimálně o 30 procent," řekl Matek. V průměru na osobu se v Jablonci platí zhruba 600 korun, při navýšení o 30 procent by platba za obyvatele stoupla na 780 korun.

Podle náměstka náklady na svoz a likvidaci odpadu každoročně stoupají. „Za což mohou mimo jiné inflace, zvyšování cen energií a pohonných hmot, a také zvýšení minimální mzdy," uvedl. V roce 2010 vydal Jablonec na odpadové hospodářství přes 32 milionů, od občanů tehdy vybral zhruba 22 milionů.

Změna systému plateb

Jablonec se také chystá, že nejpozději od roku 2021 změní systém plateb. Lidé v Jablonci neplatí paušál, ale za popelnici. To má podle náměstka za následek, že je ve městě velké množství neplatičů, odhaduje to na 20 až 30 procent. „Nic je nenutí si popelnice přihlašovat a efektivní kontrola ze strany města je prakticky nemožná," uvedl. Největší problémy jsou podle něj na sídlištích. Podle náměstka bude město vybírat ze dvou variant, jednou je zavedení místního poplatku s vazbou na bydliště a druhou navýšení daně z nemovitosti. „Přes léto zvážíme všechna pro a proti, abychom na podzim měli jasno, kterou cestou se vydáme," dodal Matek.

Autoři | Foto

Štítky Jablonec, odpad, poplatky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.