středa 11. prosince 2019 Dana

Parovody mizí z koryta Nisy před krajským úřadem, nahradil je horkovod

Nevzhledné parovody, které vedou korytem Nisy, postupně mizí. Nejviditelnější je to nyní před krajským úřadem, kde je dělníci sundávají. Parovody postupně nahrazuje horkovod, který v centru města liberecká teplárna v rámci projektu GreenNet nechává zakopat pod zem.

Parovody hyzdily koryto Nisy čtyřicet let. Současně s jejich odstraněním se pracuje na projektu liberecké náplavky, která vznikne právě před krajským úřadem. Odstranění trubek je ale jen první vlaštovkou, náplavka začne sloužit až za několik let. 

Projekt GreenNet začal už v roce 2018. Za 300 milionů korun vyměňují dělníci devět kilometrů ztrátových parovodů za úspornější horkovodní potrubí. Práce začaly v Pavlovicích a postupují k teplárně.


Cena tepla se v Liberci v poslední době snížila, na další zlevňování si ale Liberečáci nejspíš počkají. Horkovody sice výrazně sníží náklady teplárně, ta ale zase splácí třistamilionovou investici. V prvních letech nebude zlevnění nijak výrazné. „Začne se splácet úvěr, co si na modernizaci bereme," uvedl již dříve místopředseda představenstva Petr Heincl. Teplárna na modernizaci získala dotaci 70 milionů korun, zbytek financuje z úvěru.

Nyní se v Liberci platí 650 korun za gigajoule.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo4 čtenářů

Štítky parovody, horkovody, teplárna, greennet

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.